ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Haziran 2014 Pazar 12:15

Boko Haram'dan Nijerya'da şiddet!

Boko Haramdan Nijeryada şiddet!

Nijerya'da Boko Haram militanlarınca düzenlenen silahlı saldırılarda en az 43 kişi hayatını kaybetti.


Saldırının yapıldığı bölgelerden olan Kala Balge köyü sakinlerinden Kawu Barawu, yaptığı açıklamada, gece geç saatlerde kalabalık silahlı grubun saldırısı sonucu sadece köylerinde 23 kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti.

Son dönemlerde sık sık örgüt üyelerinin saldırısına maruz kalan köydeki son olayda ölü sayısının artabileceğinden endişe ediliyor. Polis kaynakları ise aynı eyalette en az üç köye düzenlenen saldırıda 43 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Köy sakinleri ise örgütün son saldırısının geçen ay başında köy sakinlerinden oluşan savunma birliklerinin militanlara yönelik saldırının intikamı için düzenlendiğini iddia etti. Olayın ardından bölge sakinlerinin, Boko Haram örgütünden korunmak için sınıra yakın Kamerun'a geçmek üzere hareket ettiği bildirildi.

Boko Haram militanları, 14 Nisan'da Chibok'taki bir okula düzenledikleri baskında kız öğrencileri kaçırmıştı. Olay gecesi kaç kızın kaçırıldığına ilişkin çelişkili açıklamalar yapılsa da bu sayının 200'ün üzerinde olduğu tahmin ediliyor. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER