ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Ekim 2014 Cuma 19:55

Boko Haram, hükümetle anlaştı

Boko Haram, hükümetle anlaştı

Nijerya'da hükümet ile Boko Haram arasında 200'den fazla kız öğrencinin güvenli bir şekilde geri dönmesi ile barış ve istikrarın tesisi için ateşkes ilan edilmesi konusunda uzlaşma sağlandı.


Nijerya'da hükümet ile Boko Haram örgütü arasında ateşkes ilan edildiği bildirildi. 

Nijerya Ulusal Enformasyon Merkezi Koordinatörü Mike Omeri, hükümet ve Boko Haram temsilcileri arasında yapılan görüşmede, kaçırılan 200'den fazla kız öğrencinin güvenli bir şekilde geri dönmesi, ayrıca ülkenin kuzeydoğusunda barış ve istikrarın tesisi için sürdürülen müzakereleri desteklemek amacıyla ateşkes ilan edilmesi konularında uzlaşıldığını söyledi. 

Omeri, ateşkesin bugün itibariyle yürürlüğe girdiğini, müzakerelerde, Boko Haram'ın, tüm meselelerin masaya yatırılması ve çözümlenmesi konusunda istekli davrandığını bildirdi. 

Nijerya'nın kuzeydoğusunda Boko Haram militanlarının son 6 ayda düzenlediği saldırılarda, güvenlik görevlileri dahil olmak üzere 2 bin kişi yaşamını yitirdi. 

Nijerya'nın kuzeyinde 5 yıldır şiddet eylemleri düzenleyen Boko Haram örgütü, son aylarda Borno, Yobe ve Adamawa eyaletlerinde çok sayıda kent ve kasabanın kontrolünü ele geçirmiş ve buraları "hilafet devletinin" parçası haline getirdiğini ilan etmişti. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER