ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 14:49

Boko Haram, 20 korucu öldürdü


Nijerya’da silahlı mücadele veren Boko Haram grubu, düzenlediği baskınla yaklaşık 20 korucuyu öldürdü. Görgü şahitlerinin verdiği bilgiye göre, asker kılığına giren militanlar, korucuların toplantısını basarak kalabalığın üstüne ateş açtı.

Güvenlik yetkilileri, hafta sonundan beri iki saldırı gerçekleştiğini bildirdi. Kuzeydoğu eyaleti Borno’ya bağlı Bama şehrinde Pazar gecesi yapılan saldırıda 14 kişi hayatını kaybetti, bir çok da yaralı olduğu ifade ediliyor. Pazartesi gerçekleşen saldırıda ise toplam 4 kişi öldü.

Nijerya’da güvenlik güçlerine ve sivillere saldıran Boko Haram örgütüne karşı askerlere yardım etmeleri için sivillerden birlikler oluşturuldu. Öte yandan son saldırılarda Boko Haram’ın intikam için “korucu”ları hedef alması bölgede endişeye neden oldu.

Boko Haram (Batı Eğitimi Yasak) örgütü Nijerya’da 2009’dan beri binlerce insanın ölümünden sorumlu tutuluyor. Devlet Başkanı Goodluck Jonathan örgütle daha iyi mücadele etmek için 3 Kuzey-Doğu eyaletinde olağanüstü hal ilan etmişti. Jonathan'ın barış ve genel af çağrılarına Boko Haram olumsuz yanıt verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER