ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 00:48

Boehner'den destek


ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, Başkan Barack Obama'nın Suriye'ye askeri müdahale çağrısına destek verdi. Bu destek, ABD Başkanı Barack Obama'nın Kongre'den Suriye rejimine karşı askeri güç kullanmaya dönük izin talebinin geçmesi ihtimalini güçlendirdi.

ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'da Kongre yetkilileriyle Suriye rejimine yönelik ABD'nin askeri güç kullanması konusunu ele aldı.

Kabine Odası'nda gerçekleşen toplantıya, Temsilciler Meclisi Başkanı Boehner, Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Nancy Pelosi, Meclis Çoğunluk Lideri Eric Cantor, Senato Çoğunluk Lideri Dick Durbin, Senato Azınlık Lideri Mitch McConnel'in yanı sıra senatörler Dianne Feinstein, John Cornyn, Bob Corker, Carl Levin ve Bob Menendez ile milletvekilleri Eliot Engel, Kevin McCarthy, Ed Royce ve Dutch Ruppersberger olmak üzere 16 Kongre üyesi katıldı.
Toplantıda yönetim kanadından da Obama'nın yanı sıra Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel gibi isimler yer aldı.

Boehner'den destek

Boehner, Beyaz Saray'daki toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Obama'nın çağrısını destekleyeceğini belirterek Kongre'deki meslektaşlarından da aynısını yapmasını istedi.

ABD'nin Suriye'de kimyasal silah kullanılmasına karşılık vermesi ve müttefiklerine ABD'nin gerektiğinde ayağa kalkacağını göstermesi gerektiğini ifade eden Boehner, sadece ABD'nin Beşşar Esed'i durdurma becerisine ve kapasitesine sahip olduğunu ve dünyayı bu tür eylemlere göz yumulmayacağı konusunda uyarabileceğini vurguladı. Boehner, "Başkan'ın eylem çağrısını destekleyeceğim" ifadesini kullandı.

Obama, Beyaz Saray'daki toplantıda, "Kongre'nin Suriye'ye askeri müdahale yapılmasına onay vereceğine dair inancının tam olduğunu" belirtmişti.

Meclis Azınlık Lideri Demokrat Nancy Pelosi de ABD'nin, kimyasal silah kullanarak "çizgiyi aşan" Esed rejimine yönelik askeri eylemini desteklediğini belirterek, "Buna cevap vermeliyiz" dedi.

Pelosi, sivillere, özellikle çocuklara kimyasal silah kullanılmasının görmezden gelinemeyeceğini ve buna karşılık verilmesini gerektiğini belirterek, Kongre'nin tezkereyi reddedeceğini sanmadığını da ifade etti.

Meclis Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Eric Cantor da Obama yönetiminin askeri eylem talebini destekleme niyetinde olduğunu açıkladı. Cantor, "Yetki metninin dili değişecek ama vurguladığı gerçek değişmeyecek" diye konuştu.

Boehner'in, partisine yönelik bir sonraki adımı belirleyici olacak

Obama'nın yetki talebinin, Kongre'nin Senato kanadında, Demokratlar çoğunlukta olduğundan geçmesine daha muhtemel gözüyle bakılırken, asıl Temsilciler Meclisi kanadının tutumu merak ediliyordu.

Meclis Başkanı Boehner ile azınlık ve çoğunluk liderlerinin konuya olumlu bakması, Kongre'nin Obama'ya, kimyasal silah kullanması nedeniyle Suriye rejimine yönelik askeri güç kullanmaya gitmesine izin verme ihtimalini hayli güçlendirdi.

Eğer, Boehner ve Cantor, görüşlerini sadece "kişisel" düzeyde tutmayıp, diğer Cumhuriyetçi milletvekilleriyle de bir "parti kararı" olarak benimseme kararı alırsa, bu, Obama'nın Suriye'ye yönelik askeri operasyonuna izin çıkması anlamına geliyor. Bu noktada Boehner'in parti içine yönelik bir sonraki adımı önem kazanıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER