ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 07:37

BM'ye 447. mektubu yazdı

BMye 447. mektubu yazdı

Filistin bugüne kadar BM'ye 446 kez mektup yazdı. Hiçbirine net cevap alamadı. Durum değişti şimdi 447. mektubu yazdı.


Filistin'in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, BM Genel Sekreteri, Güvenlik Konseyi ve Genel Kurul başkanlarına mektup göndererek uluslararası toplumdan, İsrail'in Filistin halkına yönelik "kanun dışı uygulamalarına" hoşgörüyle bakılmayacağı mesajını İsrail tarafına iletmelerini istedi.

Filistin'in BM Daimi Gözlemcisi Mansur, BM Genel Sekreteri, Güvenlik Konseyi ve Genel Kurul başkanlarına gönderdiği mektupta, BM Genel Kurulu'nda Filistin'in gözlemci devlet olarak kabul edilmesinin ardından İsrail'in saldırılarının arttığını ve yeni statü nedeniyle Filistin halkını cezalandırdığını belirtti.

Bölgedeki kırılgan ortamın daha da kötüleşmekte olduğunu aktaran Mansur, İsrail'in tutumunun barış umutlarını daha da azalttığını kaydetti.

Bir kontrol noktasında 12 Aralık'ta İsrail askerlerinin 17 yaşındaki Muhammed Ziyad isimli Filistinli genci 6 kurşunla öldürdüklerini ifade eden Mansur, bunu protesto etmek için toplanan halka da İsrail askerleri tarafından şiddet uygulandığını dile getirdi.

Mansur mektubunda şunları kaydetti:

"BM'de Filistin'in gözlemci devlet talebinin kabul edilmesinin ardından İsrail'in açık tehditleri ve Filistin halkını cezalandırmaya yönelik eylemleri devam etmektedir. İsrail rasyonel ve uluslararası hukuka uygun davranmak yerine sınırlanamayan bir düşmanlık ve saldırgan tutumunu sürdürmektedir. Bütün uluslararası hukuk kararlarına karşı Filistin topraklarını zor kullanarak işgal etmekte ve yeni yerleşim kurmaktadır."

İsrail'in Filistin'in vergi gelirlerine de el koyduğunu vurgulayan Mansur, maaşların ödenmesini ve halka hizmetlerin götürülmesini engelleyen bu tutumun "açık bir korsanlık ve toplu cezalandırma hareketi" olduğunu ifade etti.

Mansur mektubunda, uluslararası toplum ve Güvenlik Konseyi'nden İsrail'e bu "kanun dışı uygulamalara" hoşgörüyle bakılmayacağı mesajını iletmelerini istedi.
    
447. MEKTUP
    

Mektupta, bu mektubun 28 Eylül 2000 tarihinden bu yana İsrail'in illegal yerleşimlerine ve saldırılarına ilişkin BM kurumlarına gönderilen 447. mektup olduğu belirtildi.

Bu 447 mektubun İsrail'in bu süreçte işlediği insan hakları ihlallerinin, devlet terörünün ve savaş suçlarının arşivi niteliğini de taşıdığı kaydedilerek, suçluların yargı önüne çıkarılması istendi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER