ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ocak 2014 Pazartesi 20:25

BM'nin İran’ı Cenevre'ye daveti, diplomatik krize neden oldu


Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ABD’nin İran’ın Cenevre-2 Konferansı’na katılması için gönderdiği davet mektubuna tepki göstermesine karşılık, "yoğun ve acil tartışmalar sürüyor" açıklamasında bulundu.

Ban’ın İran’ı Suriye’deki krizin barışcıl yoldan çözümü için başta BM, ABD ve Rusya’nın yoğun girişimleri ile çarşamba günü düzenlenecek Cenevre-2 Konferansı’na davet etmesi Washington’da rahatsızlığa yol açmıştı. ABD’den beklemediği bir tepki ile karşılaşan Ban, bu sabah BM Güvenlik Konseyi’ne İran’ın daveti ile ilgili çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Ban Ki-mun'un Konsey’e yaptığı bilgilendirme sonunda basına açıklama yapacağı duyuruldu. Ancak BM Genel Sekreterliği sözcülüğü bu açıklamanın iptal edildiğini gazetecilere bildirdi. Ban, Konsey çıkışında gazetecilere herhangi bir açıklama yapmadan ayrıldı.

Genel sekreter, İran’ı Cenevre-2 Konferası’na davet ettiğini pazar akşamı duyurmuştu. Açıklama yapan Ban, Tahran’ın ilk Cenevre Konferansı’nda alınan Suriye için barışçıl geçiş hükümeti kurulması şartını kabul ettiğini duyurmuştu.

ABD'li üst düzey yetkililer, İran tamamen ve alenen, Suriye için demokratik seçimlerin önünü açacak bir geçiş hükümetinin kurulmasını onaylamadığı sürece davet edilmemesi gerektiğini söyledi.

Suriyeli muhalifler, İran’ın konferansa katılabilmesi için Esed rejimini destekleyen Devrim Muhafızları ve milislerini çekmesinin de şart koşulmasını istiyor. Muhalifler, İran’ın bu şartları kabul etmediği sürece de davetin geri çekilmesini istiyor. Muhaliflerin bu isteği, ABD tarafından da destekleniyor. ABD’liler, İran’ın Konferansa katılma şartı olarak; Suriye’deki askeri desteğini geri çekmesine ilaveten bu ülkede kurulacak geçiş hükümetini kamuoyuna açıkca deklare etmesini de şart koşuyor.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER