ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2014 Salı 22:20

BMGK'dan acil İsrail toplantısı

BMGKdan acil İsrail toplantısı

BMGK, Filistin'in BM Misyonu'nun, İsrail'in illegal yerleşim birimi kurma faaliyetlerine ilişkin yaptığı çağrının ardından, konuyu görüşmek üzere acil toplanma kararı aldı.


Filistin'in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BMGK ve BM Genel Kurulu başkanlıklarına gönderdiği mektupta geçen hafta İsrail yönetiminin Doğu Kudüs'ün Şufat beldesindeki Ramat Shlomo ile Ebu Guneym Dağı'ndaki Har Homa'da bin yeni konut inşasına onay verdiğini hatırlatarak, BMGK'ya konuyu acil toplantıda ele alma ve İsrail'in illegal eylemlerini durdurma çağrısı yapmıştı.

Ürdün bu talebi resmi olarak BMGK'ya sundu. Konsey, konuyu değerlendirmek üzere yarın TSİ 21.00'de acil olarak toplanacak.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve ABD yönetimi daha önce yaptıkları açıklamalarda İsrail'in yeni yerleşim yeri kurmasının uluslararası hukukun ihlali olduğunu ve iki devletli çözüm çabalarına zarar verdiğini vurgulamışlardı.

"Her defasında aynı şeyi söylüyoruz"

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un İsrail'in yeni yerleşim birimi kurmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve iki devletli çözüme zarar verdiğini bir çok kez söylediğini hatırlatarak, "Bu konu her gündeme geldiğinde aynı şeyi söylüyoruz" dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER