ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Mayıs 2013 Çarşamba 22:00

BM'den Suriye'ye kınama


BM İnsan Hakları Konseyi'nin, Suriye'de kötüleşmekte olan insan hakları durumu ve Kusayr'daki katliamlar konusunda aldığı kararda, yabancı milislerin Suriye rejimi adına savaşması kınanarak, bu konudaki derin kaygılar belirtildi.

Türkiye, Katar ve ABD'nin girişimiyle bugün gerçekleştirilen acil oturumda alınan kararda, bütün tarafların, mezhepsel gerilimleri kışkırtacak terör ve şiddet eylemleri ile tehditlere son vermeleri istendi. Kararda, taraflar uluslararası ve insan hakları hukuklarından kaynaklanan sorumluluklarını yerine getirmeye çağrıldı.

Suriye otoritelerinin halkını koruması ve Kusayr'da sivillere karşı saldırılara son vermesi talep edilen kararda, söz konusu bölgedeki katliamlardan sorumlu olanların hesap vermesi gerekliliği de vurgulandı.

Kararda, yabancı milislerin Suriye rejimi adına Kusayr'da savaşması kınanarak, bu konudaki derin kaygılar ifade edildi. Kararda, bu durumun insan hakları ve insani durumu kötüleştireceği ve bölge üzerinde de negatif etkileri olacağı belirtildi.
Suriyeli yetkililerden, BM ve insani yardım kuruluşlarının temsilcilerinin özellikle Kusayr bölgesindekiler başta olmak üzere şiddetten etkilenen bütün sivillere serbestçe ve engellemeyle karşılaşmadan ulaşmalarının sağlanması talep edilen kararda, bu çerçevede sınırın ötesine yapılacak insani operasyonların acil konu olduğu kaydedildi.

Kararda, Kusayr'daki olayları araştırmak için acil bir şekilde kapsamlı, bağımsız ve özgürce çalışabilecek bir komisyon oluşturulması da istendi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER