ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ocak 2014 Pazar 08:25

BM'den Suriye açıklaması!

BMden Suriye açıklaması!

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi basına bilgi verdi.


Suriyeli taraflarla görüşen İbrahimi, yarın bir yardım konvoyunun eski Humus'a girmesine izin verilmesini ümit ettiklerini söyledi.

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi, Suriyeli heyetlerle bugün öğleden önce ve sonra olmak üzere iki kez bir araya geldi. İsviçre'nin Cenevre kentindeki BM binasında tarafları ilk kez aynı odada yüz yüze görüştüren toplantıların sonunda İbrahimi, basına bilgi verdi.

"ÇOK FAZLA ŞEY ELDE EDEMEDİK"

"Çok fazla şey elde edemedik" diyen İbrahimi, iki heyetin de Cenevre'de kalmaya devam edeceğini ve görüşmelerin süreceğini söyledi.

İbrahimi, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmet el-Carba'nın toplantılara katılmadığını ifade ederek, muhalif heyette başmüzakereci olarak Hadi Bahra'nın bulunduğunu kaydetti.

Rejimi temsil eden heyette Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi'nin başmüzakereci olarak yer aldığını kaydeden İbrahimi, Suriye Başbakan Yardımcısı Velid Muallim'in de bugün binada bulunduğunu ve kendisinin de Muallim ile bir görüşme yaptığını söyledi. İbrahimi, görüşmelerin günler, belki haftalarca devam edeceğini kaydederek, "Her şey iyi giderse birlikte olacağız" dedi.

"YARDIM KONVOYUNUN HUMUS'A GİRMESİNE İZİN VERİLMESİNİ ÜMİT EDİYORUZ"

İbrahimi, "Bugün öğleden sonra insani yardım konularıyla başladık. Humus'taki ve eski Humus'taki durumu ele aldık. Bu konu Şam'da BM ekibi ile Humus Valisi arasında görüşüldü. Vali yarın kendi güvenlik danışmanıyla görüşecek. Sonunda yarın gıda va tıbbi malzeme gibi malları taşıyan bir yardım konvoyunun eski Humus'a girmesine izin verilmesini ümit ediyoruz" diye konuştu.

İbrahimi, yarın sabah görüşmelerde kaçırılan ve tutuklanan kişilerin en azından bir kısmının özgürlüklerine kavuşturulması konusunu ele alacaklarını dile getirdi. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER