ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 23:11

BM'den Mursi çağrısı


Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sözcü Yardımcısı Ferhan Hak, Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi dahil tüm gözaltındakilerin serbest bırakılması veya mahkemeye çıkarılmaları gerektiğini söyledi.
Ferhan Hak, BM'deki günlük basın toplantısında, Mısır'ın demokratik yollarla göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkemeye çıkarılmasıyla ilgili bir soru üzerine, ''Muhammed Mursi dahil, tutuklu bulunan herkesin serbest bırakılması gerektiğine ya da bir an önce mahkemeye çıkarılmalarına gerektiğine inandığımızı daha önce de bildirdik. Umuyoruz ki bu özel durum dahil, süreç düşüncemiz doğrultusunda sonuçlanır'' dedi.
-Suriye: Sigrid Kaag BMGK'da konuşacak-
Sözcü Yardımcısı Hak, Cenevre-2 Konferansı'yla ilgili olarak ise BM-Arap Ligi Suriye Ortak Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi'nin salı günü Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov ve ABD'nin Siyasi İşlerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman ile görüşeceğini bildirdi.
Hak ayrıca, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) BM Ortak Misyonu Özel Koordinatörü Sigrid Kaag'ın salı günü BMGK'da konuşacağını ve ardından da gazetecilerin sorularını cevaplayacağını kaydetti.
BMGK üyelerinin ''kapalı toplantı''da, BM'nin Acil Yardım Koordinatörü Valerie Amos'la görüştüklerini, Amos'un üyeleri, Suriye'deki son gelişmeler hakkında bilgilendirdiğini bildirdi.
-BM'nin dinlenmesi-
Hak, BM'nin ve bazı diplomatik misyonların ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından dinlenmesiyle ilgili bir soruya verdiği cevapta ise ABD'li yetkililerle temas geçtiklerini, yetkililerin kendilerine, BM'nin iletişiminin izlenmediğini ve bundan sonra da izlenmeyeceklerini belirttiklerini ifade etti.
Hak, BM ve diğer uluslararası kuruluşlar dahil, diplomatik misyonların, bir başka BM'ye üye ülke tarafından dinlenmesinin Viyana Sözleşmesi gibi uluslararası sözleşmelerle hukuki açıdan korunduğunu belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER