ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Mayıs 2017 Salı 01:01

BM'den Kuzey Kore'ye "füze denemelerine son ver" çağrısı

BMden Kuzey Koreye "füze denemelerine son ver" çağrısı

BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric: "Kuzey Kore'ye anlamlı diyaloğun yeniden başlamasına imkan sağlamak için füze denemelerini durdurması çağrısı yapıyoruz"


Birleşmiş Milletler (BM), Kuzey Kore'ye nükleer müzakerelerin yolunu açmak için balistik füze denemelerine son vermesi çağrısında bulundu.

Kuzey Kore, pazar günü orta menzilli balistik füze denemesini "başarıyla" yaptığını açıklamıştı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, Kuzey Kore'nin balistik füze denemelerinin bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit ettiğini söyledi.

Dujarric, "Kuzey Kore'ye anlamlı diyaloğun yeniden başlamasına imkan sağlamak için füze denemelerini durdurması çağrısı yapıyoruz." dedi.

BM Güvenlik Konseyi ise ABD, Japonya ve Güney Kore'nin talebi üzerine Kuzey Kore'nin son balistik füze denemesini görüşmek üzere yarın kapalı oturumda toplanacak.

BM Güvenlik Konseyi, nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore'ye 2006'dan bu yana çeşitli askeri ve ekonomik yaptırımlar uyguluyor.

ABD, Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımların artırılmasını istiyor. Kuzey Kore ise balistik füze denemelerinin "savunma amaçlı" olduğunu savunuyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER