ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Temmuz 2014 Salı 17:03

BM'den İsrail'e "saldırma" uyarısı

BMden İsraile "saldırma" uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), Gazzeli sivil halkın sığındığı BM'ye ait binaların hedef olmasından endişe duyuyor.


Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), İsrail saldıları sonrasında Gazzeli sivil halkın sığındığı BM'ye ait binaların hedef olmasından endişe duyuyor.BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısına Gazze'den telefonla bağlanan UNRWA Sözcüsü Sami Mshasha, 2008'de Gazze'de bulunan BM binalarının da İsrail saldırılarına hedef olduğu hatırlattı.

İsrail'in elinde kodlar var 

Mshasha, "İsrail'in elinde Gazze'deki BM binalarının GPS kodları var. Biz, BM binalarında sivillerin barınmasını sağlıyoruz ve İsrail'i BM binalarını hedef almamaları noktasında bilgilendirdik" dedi.

Gazze'nin kuzey bölgelerinden evlerini terk ederek gelen 17 bin kişinin Gazze'de bulunan 20 okulda barınmalarını sağladıklarını belirten Mshasha, okullarda maksimum 50 bin insanı ağırlayabilecekleri bir kapasiteye sahip olduklarını kaydetti.

SMS mesajı gönderilmaye devam ediyor

UNRWA yaptığı yazılı açıklamada ise "İsrail Savunma Kuvvetleri, Gazze'nin kuzey bölgelerinde yaşayanlara hala evlerini terk etmeleri için SMS mesajı gönderiyor. Bölgedeki camiler ise Gazzelilere yerlerini değiştirmemelerini tembihliyor. Gazzeliler için tam bir belirsizlik hakim" ifadeleri yer aldı.
 

Saldırı olursa

Gerçekleşmesi muhtemel bir kara saldırısı hakkında ise Mshasha, "Kara saldırısı düzenlenirse İsrail sınırına yakın bölgelerinde yaşayan Gazzeliler içerisinde yerinden edilenlerin sayısının büyük bir artışa neden olmasından endişe ediyoruz" şeklinde konuştu.

Gazze'de yaşanan su sıkıntısına da değinen Mshasha, "Gazze'de tedarik edilen içme suyunun yüzde 90'ı insan tüketimi standartlarına uygun değil" dedi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Basın ve Halkla İlişkiler Yetkilisi Nada Doumani ise Gazze'ye düzenlenen saldırılar sonrasında zaten sağlam bir altyapıya sahip olmayan Gazze'deki evlere su ulaştıran altyapı sisteminin hasar gördüğünü söyledi.

Doumani, saldırılar sonrasında Gazze'de 10 binlerce insana su temin edilemiyor ve durum daha da kötüye gidiyor. Önümüzdeki günlerde tüm Gazze halkının suya erişememesi gibi bir ihtimalden bahsediyoruz" uyarısında bulundu.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER