ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Eylül 2013 Cumartesi 07:40

BM’de Ortadoğu Dörtlüsü Filistin’i görüştü


Birleşimiş Milletler’de Ortadoğu Dörtlüsü zirvesi yapıldı. New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde Filistin-İsrail sorununun çözümü için kurulan Ortadoğu Dörtlüsü dışişleri bakanları düzeyinde toplandı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile birlikte toplantıya Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair, İsrail başmüzakerecisi ve Adalet Bakanı Tzipi Livni ile Filistin başmüzakerecisi Saeb Erekat katıldı.

Ortadoğu Dörtlüsü, 29 Temmuz’da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yeniden başlattığı İsrail-Filistin görüşmelerinin ardından ilk defa dün New York’ta biraraya geldi. Toplantıda tarafların dokuz ay sonunda anlaşma koşullarındaki hedeflere ulaşabilmeleri yönünde ortak taahhütlerine destek ve bu yöndeki kararlılık dile getirildi. Toplantıda ayrıca Dörtlü, Filistin-İsrail sorunu hakkında BM Güvenlik Konseyi’nin daha önce almış olduğu kararları hatırlattı ve sürecin aktif bir şekilde desteklemesindeki kararlılık dile getirildi.

Dörtlü, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu’yu barış müzakerelerinin yeniden başlatılması yolunda almış oldukları kararlı tutumu sergilemelerinden dolayı övdü. Dörtlü, müzakere sürecinin başarısı için elverişli koşulları teşvik etmek ve güveni zedeleyecek her türlü açıklamalardan ve eylemlerden de uzak durulması gerektiğini ifade etti. Blair ayrıca, uluslararası topluma Filistin ekonomisine destek amacıyla 25 Eylül’de gerçekleştirilen İrtibat Komitesi’nde yaptıkları taahhütlerden dolayı teşekkür etti.

New York’taki BM Genel Merkezi’nde yaptığı toplantıda, Gazze'deki son durum gözden geçiren Dörtlü, Gazze sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yasal yollardan daha rahat imkanlarda bölgeye giriş-çıkış yapmaları konusunda izin veren İsrail’in bu tutumunu memnuniyetle karşıladı. Dörtlü, uluslararası toplum ile Arap Birliği’nin bugüne kadar barış sürecine yapmış olduğu katkılardan duyulan memnuniyet dile getirilerek bu desteğin devam etmesi istendi.

Toplantıların düzenli olarak bundan sonra yapılması konusunda ortak karara varan Dörtlü, Blair tarafından barış sürecine kimlerin nasıl destek verdiğine yönelik rapor hazırlanacağını da duyurdu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER