ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Haziran 2014 Cuma 13:52

BM, Suriye'deki insan hakları ihlallerini kınadı

BM, Suriyedeki insan hakları ihlallerini kınadı

Birleşmiş Milletler, Türkiye'nin de yer aldığı girişimle, Suriye'de sivillerin bilinçli olarak hedef alınmasını ve ülkedeki insan hakları ihlallerini kınadı.


Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, Türkiye'nin de yer aldığı girişimle, Suriye'de sivillerin ayrım gözetilmeksizin, bilinçli olarak hedef alınmasını ve ülkedeki insan hakları ihlallerini kınadı.

İnsan Hakları Konseyi'nin bugünkü oturumunda ele alınan karar tasarısı, 5'e karşı 32 oyla kabul edildi.
Konsey kararında, Suriye'nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğünün desteklendiği belirtildi.

Ülkedeki insan hakları durumundaki kötüleşmenin ve sivillerin ayrım gözetilmeksizin, bilinçli olarak hedef alınmasının kınandığı kararda, bu eylemlerin insan haklarını ihlal anlamına geldiği ve mezhep ayrımcılığını kışkırttığı bildirildi.

BM Suriye Araştırma Komisyonu'nun bulgularından derin kaygı duyulduğu ifade edilen kararda, dünya kamuoyuna AA'nın duyurduğu ve Esed rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen Sezar fotoğraflarına da işaret edilerek, bu suçları işleyenlerin hesap vermesi gerektiği vurgulandı.

Suriyeli yetkililerinin BM Araştırma Komisyonu ile işbirliği yapmadığına işaret edilen kararda, ülkedeki insani yardım faaliyetleriyle ilgili 22 Şubat 2014 tarihinde alınan BM Güvenlik Konseyi kararı anımsatılarak, bu kararın uygulanması, hızlı ve güvenli bir şekilde insani faaliyetlerin yürütülmesinin sağlanması istendi. Ülkede kimyasal silahların kullanılmasının da kınandığı kararda, Suriyeli yetkililerin kendi halkını korumakla yükümlü olduğuna işaret edildi.

Suriyeli sığınmacıları barındıran ülkelerin çabalarının da memnuniyetle karşılandığı vurgulanan kararda, uluslararası toplumun bu ülkelere finansal destek sağlaması talep edildi. Kararda, Suriye'deki tüm grupların misilleme, şiddet ve cinsel şiddetten eylemlerinden kaçınması çağrısında da bulunuldu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER