ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 16:18

BM, Şam'dan silah denetçilerine serbest hareket etme hakkı istedi


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Suriye yönetiminden ülkede görev yapan BM kimyasal silah denetçilerine, serbest hareket etmeleri konusunda hak sağlanmasını istedi.

Ban, Suriye'de kimyasal silah kullanımını araştırmak amacıyla Pazartesi günü çalışmalarına başlayan BM denetçilerinin faaliyetleri ile ilgili açıklamada bulundu. BM Genel Sekreteri, "Gerçeklerin objektif bir şekilde ortaya çıkması için BM denetçilerine kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen bölgelerde özgürce hareket imkanı sağlanmalı." dedi.

BM Genel Sekreteri, bu çerçevede denetçilerin analizleri yapması ve örnekler toplaması gerektiğini ifade ederek, denetçilere mağdur, tanıklar ve tıbbi uzmanlarla görüşme imkanın sağlanmasını istedi.
Ban, ayrıca askeri çatışmaların gözlemcilerin çalışmalarını etkileyeceğini kaydederek Suriye yönetiminden denetçilerin güvenliğinin sağlanmasını talep etti.

BM Genel Sekreteri, Suriye'de çalışmalarını sürdüren uzmanların, söz konusu kimyasal silahların kimin kullandığını tespit etmek değil bu silahların kullanılıp kullanılmadığını ortaya çıkartmak olduğunu aktardı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER