ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 11:16

BM, Mısır’daki darbeyi doğrudan kınamadı


Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Mısır’da ordunun devlet işlerine müdahalesini ‘endişe verici’ olarak niteledi. Ban Ki-mun'un yazılı açıklamasında darbeyi doğrudan kınayan ifadeler kullanmaması dikkat çekti.

Genel Sekreter, Mısır’daki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, halkın taleplerine destek vermeye devam edeceğini bildirdi.

Ban’ın açıklamasında bazı unsurların net ifade edilmemesi kafalarda soru işareti bıraktı. Mısır’da yaşanan değişimin hassas bir dönemden geçtiğine vurgu yapan Ban, bu süreçte sükünet, diyalog, itidal içinde olup, şiddetten uzak durulması çağrısında bulundu.

Katılımcı demokrasi gereği tüm kesimlerin kaygılarının dikkate alınmasını vurgulayan Genel Sekreter, ifade ve toplanma hürriyeti gibi temel haklara da saygı gösterilmesini hatırlattı.

Ban, açıklamasında askeri darbeyi kınayan bir ifade kullanmadı. Tahir Meydanı’nda gösteri yapanların, "hayal kırıklıklarını ve meşru kaygılarını," dile getirdiklerini savunarak, "Devlet işlerine askerin müdahalesi endişe verici. Demokratik prensiplerle uyumlu bir şekilde biran önce sivil yönetimin işbaşına gelmesi hayati önemdedir." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER