ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 11:29

BM: "Mayın tehdidine son vermeliyiz"


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, mayınların ve patlamamış mühimmatın temizlenmesinin barışın inşası, kalkınmanın sağlanması ve geçiş dönemindeki ülkelerin desteklenmesi açısından hayati öneme sahip olduğunu söyledi.

Genel Sekreter Ban, ‘Dünya Mayın Tehlikelerine Karşı Korunma Günü’ vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Ban, mesajında, Birleşmiş Milletler'in bu amaca hizmet etmek üzere Afganistan, Güney Sudan, Kamboçya, Kolombiya, Laos ve Lübnan'da milyonlarca insana yardım elini uzattığını belirtti. Ban, ancak mayınlar ve patlamamış mühimmatın temizlenmesi için daha fazla çaba harcanması gerektiğini söylerek, söz konusu ülkelerde mayın temizleme çalışmalarının sürdüğü bir dönemde, yeni sorunların ortaya çıktığını, Suriye ve Mali gibi ülkelerde nüfusu yoğun yerleşim yerlerinde kullanılan patlayıcıların insan hayatı üzerinde korkunç sonuçlar doğurduğunu söyledi.

161 ÜLKENİN İMZASI CESARETLENDİRDİ

1997 tarihli Anti-personel Mayın Yasağı Sözleşmesini 161 ülkenin imzalamış olmasının kendisini cesaretlendirdiğini vurgulayan Ban, 111 ülkenin de Misket Bombası Sözleşmesine taraf olduğunu, 81 ülkenin Savaş Kalıntısı Patlamamış Mühimmat Protokoluna bağlı kalacağını açıkladığını, 127 ülkenin de Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesini imzaladığını hatırlattı ve söz konusu ülkelerden sözleşme maddelerine tam olarak uymalarını istedi.
Ban, Birleşmiş Milletler'in mayınların ve patlamamış mühimmatın temizlenmesi ve mağdurlara yardım ulaştırılması konularında çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, "Birleşmiş Milletler mayınlarla mücadeleyi kararlılıkla sürdürüyor. Dünya Mayın Tehlikelerine Karşı Korunma Gününde dünyanın mayın ve patlamamış mühimmat tehdidinden arındırılması için çalışmalarımıza devam edeceğimizi bir kez daha teyid ediyoruz." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER