ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Kasım 2012 Pazartesi 20:08

BM Kosova için çalışıyor


Birleşmiş Milletleri (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Belgrad ve Priştine yetkililerine, Kosova'nın kuzeyi için kalıcı çözüm arama çağrısında bulundu.
    
BM Genel Sekreteri, Kosova ile ilgili son raporunda, bölgedeki sorunun çözümü için teknik diyalog sonucunda Priştine ile Belgrad arasında varılan anlaşmaların uygulanmasını istedi.
    
AB misyonu EULEX'e kuzeyde aktif olması için imkanın sağlanması gerektiğine işaret eden Ban Ki-mun, "Belgrad, Priştine ve yerel makamlara, Kosova'nın kuzeyinde kalıcı bir çözüm bulunması için sabır ve isteklilik çağrısı yapıyorum" ifadesini kullandı.
    
BM Güvenlik Konseyi üyelerine dağıtılan ve bu yılın 16 Temmuz-15 Ekim dönemini kapsayan raporda, Ban Ki-mun, Sırp topluluğun katılımı için Kosova makamlarının sarf ettiği çabaları olumlu değerlendirirken, kuzeyde oldukça sakin görünen durumun korunmasının önemine işaret etti.
    
Bu arada, Kosova Başbakanı Haşim Taçi de geçen hafta Brüksel'de Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç ile yaptığı görüşmeye ilişkin parlamentoya rapor sunmaya hazır olduğunu söyledi.
    
Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada Taçi'nin, anayasa, hükümetle ilgili yasalar ve Kosova Meclisi'nin Sırbistan'la ilişkilerin normalleşmesine yönelik getirdiği çözüme uygun davranarak Daçiç'le görüştüğü belirtildi.
    
Kosova Başbakanı Haşim Taçi ile Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç, geçen hafta, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un ev sahipliğinde Brüksel'de bir araya gelmişti. Her iki ülkede de muhalefet görüşmeye tepki göstermişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER