ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 16:39

BM Kıbrıs raporunu Mart'ta açıklayacak


 Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Rum tarafında yapılacak başkanlık seçimlerinin ardından Mart ayında sunması beklenen İyi Niyet Raporu’nda, müzakere sürecinde varılan görüş birliklerini garanti altına almayı amaçladığı ifade edildi.

BM’nin, varılan görüş birliklerini Güvenlik Konseyi’nden geçirip, sürecin bir kazanımı olarak kabul edilmelerini sağlamak ve 2008’den bu yana “üretilen malzemeyi” sürecin kazanımı haline getirmeyi amaçladığı iddia ediliyor.

Rum Fileleftheros gazetesi, İyi Niyet Raporu’nun arkasında, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’in bulunduğunu ve bunun, henüz yayımlanmamış BM Kıbrıs Gücü'nün görev süresiyle ilgili raporla aynı anda açıklanacağını yazdı.

Aleksander Downer’in, Rum tarafında yapılacak başkanlık seçimlerinden sonra “yeni bir sahne kurmaya” çalıştığını yineleyen gazete, Downer’in varılan görüş birliklerini “kilitlemeye” ve “üretilen malzemeyi”, sürecin kazanımı haline getirmeye çalıştığını belirtti.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunu ile ilgili İyi Niyet Misyonu Raporu’nun, Rum Yönetimi’nin yeni başkanının görevini tam anlamıyla devralması öncesinde, mart ayında Güvenlik Konseyi’ne sunulacağını ifade eden gazete, Downer’in bu raporda, 2008 yılından bu yana varılan görüş birliklerinin yer almasını ayarlamakta olduğunu yineledi.

Downer’in, kendi grubu tarafından hazırlanan belgede yer alan şeyleri “kilitlemeye” çalışacağı yorumunu yapan gazete, Downer’in bu şekilde, başkanlık seçimlerinden sonra Rum kesiminin herhangi bir şekilde farklılık göstermesini ve yön değiştirmesini önlemek istediğini kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER