ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2013 Perşembe 21:59

BM: 'İdam cezasının uygulanmasına karşıyız

BM: İdam cezasının uygulanmasına karşıyız

Birleşmiş Milletler (BM) idama karşı olduğunu söyledi; ancak Bangladeş’te idam edilen Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla için özel bir açıklama yapmaktan çekindi.


BM Genel Sekreter Sözcüsü Martin Nesirky, günlük basın toplantısında konuya ilişkin soruyu cevaplerken, ‘‘BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un idam cezasına ilişkin görüşleri herkes tarafından bilinir.’’ dedi. Nesirky daha sonra, ‘‘BM idam cezasının uygulanmasına karşı. Bu görüşü, Bangladeş'teki vakada da olduğu gibi değişik vesilelerle defalarca belirttik." şeklinde konuştu; ancak infaz nedeniyle herhangi bir kınamada bulunmadı.

BM Sözcüsü, Genel Sekreter Ban'ın dün Bangladeş Devlet Başkanı ve Başbakanı ile telefonda görüştüğünü söyledi. Taraflar arasında geçen diyalog hakkında bir bilgi vermedi.

BM Genel Sekreterliği dün yaptığı açıklamada, Bangladeş'teki sorunları diyalogla halletmeleri tavsiyesinde bulunmuştu. Ancak dünkü açıklamada da Genel Sekreter’in Bangladeş devlet yetkilileri ile görüşmesinde Abdülkadir Molla için muhataplarından idamın durdurulması için bir istekte bulunup bulunmadığı konusunda bir açıklama yapılmamıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER