ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2016 Pazartesi 08:28

BM Güvenlik Konseyinde Halep tasarısı oylanacak

BM Güvenlik Konseyinde Halep tasarısı oylanacak

Halep'e insani yardım ulaştırılması için çatışmalara 7 gün ara verilmesinin istendiği tasarı, oylamaya sunulacak


BM Güvenlik Konseyinde, Halep'e insani yardım ulaştırılması için çatışmalara 7 gün ara verilmesinin istendiği karar tasarısı oylanacak.

Suriye rejimi ve Rusya'nın şiddetlenen hava saldırılarında çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesi ve Birleşmiş Milletlerin Halep'i "yiyeceksiz kent" ilan etmesi üzerine, İspanya, Mısır ve Yeni Zelanda, karar tasarısı hazırlayarak BM Güvenlik Konseyine sundu.

Yeni Zelanda'nın BM Temsilciliğinden yapılan açıklamada, Halep'e insani yardım ulaştırılması için çatışmalara 7 gün ara verilmesinin istendiği tasarının bugün saat 14.00'te (TSİ 22.00) oylamaya sunulacağı duyuruldu.

Tasarının ilk taslağında 10 gün olması istenen ara süresinin, 7 güne indirildiği öğrenildi.

Karar tasarısının kaderi, Esed rejiminin müttefiki ve konseyde veto hakkı bulunan Rusya'nın tutumuna bağlı olacak. Rusya, 2011'den bu yana Suriye konusundaki 5 BM Güvenlik Konseyi karar tasarısını veto etmişti.

Öte yandan, Kanada öncülüğünde, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bir grup Birleşmiş Milletler üyesi ülke de BM Güvenlik Konseyinin Rusya nedeniyle kilitlendiğini belirterek, 193 üyeli BM Genel Kurulunun Halep için acil toplanmasını talep etmişti.

Tasarının Rusya tarafından veto edilmesi halinde, BM Genel Kurulu toplantısının daha fazla önem kazanması bekleniyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER