ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 00:34

BM Güvenlik Konseyi, silahlı saldırıyı kınadı


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Gine-Bissau'da ekim ayında hava üssüne düzenlenen silahlı saldırıyı kınadı.

Güvenlik Konseyi'nde Gine-Bissau'daki gelişmelerin değerlendirildiği toplantının ardından yapılan basın açıklamasında, Bissau'da, 21 Ekim'de Bissalanca Hava Kuvvetleri üssüne düzenlenen silahlı saldırı kınandı.

Açıklamada, Gine Bissau'daki bu saldırının ardından cinayetler ve insan hakları ihlallerinde artışlar olduğu, parlamentonun çalışması, ifade ve haberleşme özgürlüğünün kısıtlandığına ilişkin raporların bulunduğu belirtildi.

Bölgede BM personelinin çalışmalarının engellendiği ve personelin tehdit edildiğinin de vurgulandığı açıklamada, Güvenlik Konseyi kararlarına uyulması ve suçluların kanun önüne çıkarılması istendi.

Açıklamada, ülkede anayasal düzenin yeniden sağlanmasına yönelik çalışmalarda ilerleme kaydedilmediğine değinilerek, anayasal düzenin tekrar sağlanmasında diyalog ve ordunun sivillerin yönetimine girmesinin önemi vurgulandı.

Açıklamada, 12 Nisan darbesinin ardından uyuşturucu kaçakçılığında da önemli miktarda artış olduğu belirtilerek, askeri ve sivil yöneticilerden gerekli önlemlerin alınması talep edildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER