ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 21:52

BM görüşmelere destek verdi


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Myanmar'da hükümet ve Kaçin isyancıları arasındaki görüşmelerde sağlanan ilerlemelerden memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Ban'ın Sözcüsü Martin Nesirky, gazetecilere yaptığı açıklamada, Myanmar Hükümeti'ni temsil eden komite ile Kaçin Bağımsızlık Örgütü'nün Çin-Myanmar sınırındaki Ruili'de görüştüklerini ve bölgede şiddetin önlenmesi ve bunun gözlenmesine ilişkin çalışma konusunda anlaştıklarını hatırlattı.

Bu anlaşmadan Ban Ki-mun'un memnuniyet duyduğunu kaydeden Nesirky, ''Genel Sekreter, tarafları samimi ve sürdürülebilir bir barış için çalışmaya devam etmeye çağırıyor. Ban, son gelişmelerin Myanmar'ın bağımsızlığını kazanmasından bu yana ilk kez silahların susmasıyla neticelenmesini umuyor'' dedi.

Nesirky, Ban'ın Myanmar Özel Danışmanı Vijay Nambiar'ın 3-6 şubat tarihlerinde Myanmar'da temaslarda bulunduğunu, hükümet yetkilileri ile görüşüp, mülteci kampları ve sivil toplum örgütü temsilcilerini ziyaret ettiğini belirtti.

Nambiar'ın hükümet ile Kaçin isyancıları arasındaki görüşmelere destek verdiğini kaydeden Nesirky, BM'nin bu görüşmelere ve yerlerinden edilmiş halka yardım etmeyi sürdüreceğini bildirdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER