ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Nisan 2013 Çarşamba 00:02

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan uyarı


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, gerilimin tırmandığı Kore yarımadasında "en ufak bir yanlış hesaplamanın, kontrol edilemez bir duruma dönüşebileceği" uyarısında bulundu.

İtalya'da bulunan Ban, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, gerilimin "çok tehlikeli" bir seviyede olduğuna işaret ederek, Kuzey Kore'den "provokatif retoriğinin tonunu düşürmesini" istedi.

Ban, "Bir yanlış hesaplama ya da yanlış değerlendirmenin yol açacağı küçük bir hadise, kontrol edilemez bir durum yaratabilir" diye konuştu.

Kuzey Kore'ye, yarımadadaki ortak sanayi bölgesi Kaesong'da yeniden çalışmaya başlaması çağrısında da bulunan Ban, bu konunun ekonomik olduğuna, siyasi meselelerden etkilenmemesi gerektiğine dikkati çekti.

Kuzey Kore'nin 12 Şubat'ta tüm uyarılara rağmen üçüncü nükleer denemesini yapması tepki çekmiş ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 7 Mart'ta, Pyongyang yönetimine uygulanacak yeni yaptırım paketini kabul etmişti.

Karara tepki gösteren Kuzey Kore, ABD'ye karşı "önleyici nükleer saldırı" düzenleme hakkını kullanacağını ve Güney Kore ile "savaş durumuna" girdiğini açıklamıştı.

Güney Kore ile ortak işletilen sanayi bölgesi Kaesong'daki 53 bin çalışanını geri çekeceğini duyuran Pyongyang, "nükleer savaşın arifesinde olduğu için" Güney Kore'deki tüm yabancı şirket çalışanları ve turistlerin bu ülkeyi terk etmesini de istemişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER