ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Eylül 2013 Perşembe 16:57

BM: Bir ayda 80 bin kişi yerinden oldu


Birleşmiş Milletler’den (BM) yapılan açıklamada, Demokratik (Dr) Kongo’da hükümet güçleri ve isyancılar arasında çıkan çatışmalarda son bir ayda yaklaşık 80 bin kişinin evlerini terk ettiği bildirildi. BM, çatışmaların devam ettiği bölgede acil yardıma ihtiyaç duyulduğunu duyurdu.

BM Demokratik Kongo Cumhuriyeti Misyonu (MONUSCO) sözcüsü Madnodje Mounoubai basına yaptığı açıklamada, "Silahlı isyancılar ülkede tecavüz, kaçırma ve diğer suçların failleri. Halkın can mal güvenliği yok. Ormanlardaki isyancıların korkusuyla köylerin tamamı boşaldı. Güvenlik güçleri ve Ituri Yurtsever Direniş Gücü arasındaki çatışmalar Orientale eyaletinin Ituri bölgesinde 22 Ağustos’tan beri devam ediyor." dedi.

120 bin Kongolunun çatışmalardan etkilendiğini, evlerin yıkıldığını, köylülerin mallarının yağmalandığını söyleyen Mounoubai, her iki tarafın da ağır makineli tüfek, havan ve roketatarlar kullandığını söyledi.

Dr. Kongo’nın Goma bölgesinde hükümetin M23 örgütü ile çatışması sonucu geçtiğimiz yıllarda 100 binden fazla insan topraklarını terketmişti. Halihazırda 6.4 milyon insan, bir çok silahlı örgütün mücadele verdiği ülkede ve 2.6 milyon Kongolu kamplarda acil gıda ve ilaç yardımına ihtiyaç duyuyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER