ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Nisan 2013 Cuma 11:33

BM Afganistan'daki saldırıyı şiddetle kınadı


Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Afganistan'ın Farah vilayetindeki adliye binasını hedef alan intihar saldırısını sert bir dille kınadı.

Konsey üyelerinin çok sayıda sivilin ölümüne ve yaralanmasına neden olan saldırıyı en şiddetli biçimde kınadığını bildirdi. Konsey ayrıca kurbanların yakınlarına ve Afganistan halkına başsağlığı diledi.

Yalnızca saldırının faillerinin değil, organizatörlerinin ve finansörlerinin de yargı önüne çıkarılmasını isteyen Konsey, bütün ülkelerden Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına uygun olarak Afgan otoriteleri ile işbirliği yapmaları istendi.

Taliban, El Kaide ve diğer yasadışı silahlı grupların Afganistan'ın barış ve istikrarına yönelik tehditlerine devam etmesinden dolayı endişe duyulduğu belirtilen Konsey açıklamasında, hiçbir gerekçenin terörü meşru kılamayacağının altı çizildi. Konsey ayrıca terörün hiç bir etnik kimlik, millet ve dinle ilişkilendirilmemesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, terörle mücadelede uluslararası hukuka uygun olarak mücadele edilmesi gereğinin de altı çizilerek, hiçbir terörist eylemin Afganistan'ı demokrasi ve istikrara götüren yoldan geri çeviremeyeceği ifade edildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER