ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 00:54

"Bizimle dalga geçilmesine izin vermeyeceğiz"


Venezuela'da 14 Nisan'da yapılan devlet başkanlığı seçimleri adaylarından Henrique Capriles'in, oyların eksiksiz bir şekilde denetlenmesini istediği bildirildi.

Capriles, düzenlediği basın toplantısında, seçim komisyonundan seçmenlerin imza ve parmak izi kayıtlarının ekibine verilmesine müsaade edilmesini talep ettiğini belirterek, "Oyların eksiksiz bir şekilde denetlenmesini istedik. Bizimle dalga geçilmesine izin vermeyeceğiz. Kusurlu bir denetlemeyi kabul etmeyeceğiz" dedi.

Oyların yüzde 54'ünün denetlemesini yapan seçim komisyonunun, geçen hafta geriye kalan oyları gözden geçireceğini açıklamasına rağmen henüz oyları denetlemediği belirtildi.

Eski Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ölmeden önce yetkilerinin bir kısmını devrettiği ve kendisine bir şey olursa yerine geçmesini vasiyet ettiği Maduro, 14 Nisan'da yapılan seçimde oyların yüzde 50,7'sini alarak devlet başkanı seçilmiş, seçimi 234 bin 935 oy farkla kaybeden Capriles ise "oylarının çalındığını" ileri sürüp sonuçlara itiraz etmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı da Capriles'in oyların yeniden sayılması talebi yerine getirilmeden, Venezuela'daki devlet başkanlığı seçimi sonuçlarını geçerli kabul etmeyeceğini bildirmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER