ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 07:53

"Biz bu ilacı fakirler için değil zenginler için geliştirdik"

"Biz bu ilacı fakirler için değil zenginler için geliştirdik"

BAYER CEO'su Dekkers, 67 bin dolarlık kanser ilacı hakkında şok bir açıklama yaptı: Doğruyu konuşalım Biz bu ilacı fakirler için değil zenginler için geliştirdik


İlaç lobisinin tamamen maddi kazanç üzerine kurulduğu bir kez daha belgelendi.

BAYER firmasının Hollandalı CEO'su Marijn Dekkers, bunu belgeleyen bir açıklama yaptı. Amerikan dergisi Business Week'in son sayısında yer alan habere göre, Hindistan hükümetinin Nexavar adlı kanser ilacının patentsiz üretimine onay vermesine tepki gösteren Dekkers, "Bunun adı hırsızlıktır. Doğruyu konuşma zamanı geldi. Biz bu ürünü Hindistan pazarı için geliştirmedik. Kanser ilacını batıda yaşayan ve maddi güce sahip insanlar için geliştirdik" dedi. BAYER firmasının kanser ilacı Nexavar için hasta başına yılda 67 bin dolar talep ettiği belirtildi.

BİRÇOK DAVA AÇILACAK

Hindistan'da da üretilmeye başlanan ilacın ise sadece 177 dolara satıldığına dikkat çekildi. Birçok dernek, Dekkers'in bu şok açıklamaları nedeniyle dava açacağını açıkladı. BAYER yetkilileri, CEO Marijn Dekkers'in açıklamalarının yanlış anlaşıldığını iddia etse de, dernekler bunu kabul etmedi.  

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER