ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 15:15

"Biyoloji derslerindeki Darwinizm inançlarını sorgulamalıyız"


İngiltere'nin en prestijli üniversitelerinden King’s College London’da (KCL) genetik epidemiyoloji profesörü Tim Spector, radikal Darwinizm’in son buluşları açıklayamadığını söyledi. Spector, biyoloji derslerinde iletilen inançların sorgulanması gerektiğini vurguladı.

İngiltere’deki ikizler üzerine araştırma yapan ve kaydını tutan TwinsUK programının başkanlığını yürüten Spector’ın, Darwin’i delilleriyle çürüten kitabının İspanyolcası “Post-Darwin. Kaderimiz genlerimiz tarafından önceden belirlenmiş değil" adıyla bugün Planeta yayınevinden çıktı.

Dört sene öncesine kadar, 600 bilimsel çalışması bulunan ve ikna omuş bir Darwinci olan Profesör Tim Spector, ikizler üzerine yaptığı çalışmalar sonucu genlerin sanılanın aksine o kadar belirleyici olmadığını görmüş.

Prof. Dr. Spector, aynı DNA’ya sahip adeta tam tamına klonlanmış olan yüzlerce ikiz çiftlerin genetiği, sağlığı, kişiliği ve davranışları üzerine 21 senelik tecrübeye sahip.

NEO-DARWİNCİLER BİYOLOJİDEKİ İLERLEMELERİ YAVAŞLATTI

El Confidencial gazetesine konuşan Spector, “Aynı çevrede yetişmiş aynı öğretmenden ders almış iki ikiz önceden tahmin edilemeyen bir şekilde farklı tepkiler veriyor. Çalışmamda 14 yaşında iken anne babaları boşanan bazı ikizlerle de mülakat yaptım. Her biri farklı tepki verdi. Birinin iştahı kesilirken öbürü fazla yemeye başlamış. Zamanla hayatları farklı çizgide devam ettiği görülüyor.” dedi.

Yüzlerce ikizin gelişimini gözlemleyen Tim Spector, bunlar arasındaki farklılıkların benzerliklerinden daha önemli olabileceği ve genlerin tek başına o kadar önem taşımadığı sonucuna varmış.

Tim Spector, son araştırmaların yayınlandığı Post-Darwin kitabında, genetik kalıtım hakkındaki genel düşüncenin yanlış olduğu, radikal Darwinizmin en son buluşları açıklayamadığı ve biyoloji dersinde iletilen inançları sorgulanması gerektiği belirtiliyor.

Genlerin hastalıklar üzerine yapılan araştırmalarda çok önemli olduğunun altını çizen Tim Spector, ancak genlerin tek başlarına gelecekte insan sağlığını nasıl olacağı ve ne tip hastalığa yakalanacağı konularında öngörücü olarak işe yaramadığını ifade etti.

Birçok ortak noktaya rağmen ikizlerdeki farklılıkların epigenetikten kaynaklandığını belirten Profesör Spector, genlerin hayat boyunca değişikliğe uğradığını ve bu değişikliğin gelecek nesle de aktarılabileceğini söyledi.

Genetik ve evrimle tartışmalarda çok fazla ideolojik arka planın olduğunu kaydeden İngiliz bilim adamı Tim Spector, "Neo-Darwincilerin çok katı dünya görüşü var, epigenetik gibi biyolojinin bazı alanlarındaki ilerlemeyi yavaşlattılar." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER