ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Kasım 2012 Pazartesi 17:20

Bisikletli Evliya Çelebi Romanya’da


Geçen yıl Türkiye'den Japonya'ya bisikletiyle ulaşmayı başaran Türk gezgin Gürkan Genç, şimdi hedefini daha da büyüterek dünyayı gezmeye karar verdi. Yola çıkan bisikletli gezgin, Bulgaristan üzerinden Romanya'ya ulaştı.

Bükreş'teki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Genç, bisikletin bir ulaşım aracı olduğuna dikkat çekmek üzere yola çıktığını ifade etti. Gürkan Genç, “Gelecek İçin Pedalla” adını verdiği turu boyunca toplam 115 bin kilometrelik yol kat edecek. 7 yıl sürecek olan turu boyunca Genç, 7 kıtada 84 ülke gezecek. Türk gezgin, güzergâhında yer alan 5 kıtanın 5 büyük çölünü ve araç geçiş noktasını pedal çevirerek geçmeyi planlıyor. Gürkan Genç, bisikletin muhteşem bir ulaşım aracı olduğunu; doğanın, Türkiye'nin ve dünyanın geleceği için bisikleti bir ulaşım aracı olarak yaygınlaşması gerektiğine dikkat çekti.

Bir hayal kurduğunu ve bu hayali gerçekleştirecek cesaretini kendinde bulduğu için çok mutlu olduğunu da söyleyen Gürkan Genç, dünya turu boyunca yaşadığı hatıra ve izlenimlerini kendi adını taşıyan web sitesinden paylaşacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER