ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 00:02

"Bir yıl daha geçirmeyi kabul edemeyiz"


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'in illegal yerleşim faaliyetlerini "dramatik" bir şekilde artırmasından duyduğu endişeyi belirterek, "Bu faaliyetler yasa dışıdır ve iki devletli çözümün önündeki en büyük engeli teşkil etmektedir" dedi.

BM Filistin Halkının Devredilemez Haklarının Uygulanması Komisyonu'nun toplantısında konuşan Ban Ki-mun, İsrail-Filistin sorununun çözümü için uluslararası toplumun yeni görüşmelere destek vermeye hazır olduğunu kaydederek, "Ancak taraflar barış sürecini ilerletmek için ciddi taahhütlerde bulunmazlarsa bu çabalar anlamsız olur" diye konuştu

İsrail'de seçimler olduğunu hatırlatan Ban, yeni hükümetle de diyaloğa geçerek süreci yürütmek istediklerini, boşa harcanacak vakit kalmadığını söyledi.

İsrail'in illegal yerleşim birimi planlarına da değinen Ban, "İsrail'in yerleşim birimi faaliyetlerini dramatik bir şekilde artırmasından endişe duyuyorum. E1 bölgesinde yeni inşaat faaliyeti planının ilan edilmesinden duyduğum hayal kırıklığını belirtmiş ve İsrail Hükümeti'nden uluslararası çağrılara uyarak planı durdurmasını istemiştim. Bu yerleşim birimi faaliyetleri yasa dışıdır ve iki devletli çözümün önündeki en büyük engeli teşkil etmektedir" diye konuştu.

İki devletli çözümün sağlanabilmesi için Filistin Hükümeti'nin ekonomik ve finansal ihtiyaçlarını karşılayabilmesi gerektiğini vurgulayan Ban, Filistin'in vergi ve gümrük gelirlerinin transferinin İsrail tarafından eksiksiz ve zamanında sağlanmasının önemine işaret etti.

Ban Ki-mun, konuşmasında sorunun çözümü için Mısır Hükümeti'ne çabaları dolayısıyla teşekkür ederek "Ancak çözüme doğru ciddi ilerleme sağlanması için Hamas'ın merkezi önemdeki sorunlara ilişkin nerede durduğunu açık etmesi gerekiyor" dedi.

Sorunun mevcut haliyle devam etmesinin mümkün olmadığını ifade eden Ban, "Somut gelişme olmadan bir yıl daha geçirmeyi kabul edemeyiz" ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER