ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 11:58

Bir günü haber oldu

Bir günü haber oldu

Rus gazetesi bir Özbek işçinin hayatını çok ilginç buldu. Ve bir gününü haberleştirdi.


Dünya Hoşgörü Günü vesilesiyle Rus gazeteci, Rusya'nın başkenti Moskova'nın sokaklarını temizleyen Özbek temizlik işçisi Nazir Yunusov'un yaşantısını haberleştirdi. Sabahın erken saatlerinde görevli olduğu binanın önünde elinde süpürge ile göreve başlayan Yunusov, izmarit, şişe, ağaç yaprakları ve diğer çöpleri temizliyor.

Moskova'da 6 aydır temizlik işçisi olarak çalıştığını anlatan Özbek vatandaşı, "İlk geldiğimde başka bir iş arıyordum. Ama ekmek parası için temizlikçi olarak çalışmak zorunda kaldım.” diyor. Beyaz yakalı, düzgün bir iş için Moskova'nın yolunu tutan Nazir, altı ayda 5 çöpçüden oluşan bir ekibin başına geçiyor. Yalnızca Özbek işçi Nazir Yusunov’un Rusça bildiği ekipte 2 Kırgız ve 3 Tacik temizlik işçi daha yer alıyor. Göçmen işçilerin hepsinin ortak amacı ise memleketlerindeki aileleri için ekmek parası kazanmak.

Muhabirin Orta Asyalı temizlik işçilerinin Rusyalı meslektaşlarının ekmeğini ellerinde aldıkları söyleniyor, bu doğru mu” şeklindeki soruya Nazir, "Bilemiyorum, belki maaş az diye Ruslar bu işi yapmıyordur" diyerek gülümsüyor.

Ayda 17 bin ruble (550 dolar) maaş alan Özbek işçi, sadece 2 bin rubleyi kendisine ayırabiliyor; aldığı maaşın geri kalanını (15 bin) ise Özbekistan'ın Fergane bölgesindeki 3 çocuk ve eşinden oluşan ailesine gönderiyor. Yunusov ve 3 çöpçü arkadaşı bir apartman dairesinin bodrum katında kalıyor. Birkaç ev eşyasının bulunduğu küçük dairede, işçiler namaz kılarak dini ibadetlerini de yerine getiriyor. Apartman sakinleri, Orta Asyalı işçilerin özellikle avludaki lüks araçlara göz kulak olmaları hasebiyle bodrum katında kalmasından şikâyetçi değil.
Moskova'nın merkezinde çalışan ve yaşayan Özbek işçi, çevredeki lüks marketler yerine en küçük mağazalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Yunusov ekmek ve çay gibi günlük gıda malzemeleri dışında fazla bir şey almıyor. Çünkü 2 bin rublelik aylık harcamasından kalan paralarla kış ayında bot almayı da planlıyor. Nazir Yunusov, "Moskova'ya yemek yemeye değil, para kazanmaya, çalışmaya geldik" diyor.

Rus muhabirin, "Hayatınızda bir arzunuz var mı? sorusuna Nazir, "Tabii ki. Her insanın arzusu var. Ben bundan sonra ailemle memleketimde normal yaşamayı arzu ediyorum." diyerek derin bir iç çekiyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER