ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 17:55

"Bir an evvel Türkçe öğrenin"


Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, Venedik’teki Ca’ Foscari Üniversitesi’nde Asya ve Kuzey Afrika Çalışmaları bölümü tarafından düzenlenen “Kriz Zamanlarında Türkiye’nin Ekonomik Yükselişi” konulu konferansa katıldı. Akil, Avrupa’daki işsizliğe rağmen Türkiye’de istihdamın artışını rakamlarla ifade ettikten sonra öğrencilere “İşte bu yüzden size bir an evvel Türkçe öğrenmenizi tavsiye ediyorum.” dedi.

Hakkı Akil, Türkiye’nin bir önceki ekonomik krizden sonra çıkardığı derse iyi çalışıp, düzenlediği ekonomik programa bağlı kalıp Avrupa’da kriz baş gösterdiğinde bundan etkilenmediğini ve yükselişe geçtiğini ifade etti. Büyükelçi Akil, bu yıl alınan kararla bu yükselişi zamana yayarak devamlılığını sağlamanın daha faydalı olacağına inandığını kaydetti. Akil, Türkiye’nin kredi notunun her yıl arttığını; kredi notu veren şirketlerin tartışılacak notlandırmalarına rağmen yapılan yatırımların bu şirketlere değil Türkiye’ye daha fazla güvenildiğinin göstergesi olduğunun altını çizdi.

Türkiye ve İtalya arasındaki ticari hacim ve rakamlardan bahseden Akil, Türkiye’ye yatırım yapan Pirelli ve Unicredit gibi firmaların Türkiye’de yaptıkları yatırıma ve bu yatırımın büyüklüğüne dikkat çekti.

Konuşmaların ardından soru cevap kısmında öğrencilerin Türkçe öğrenmeleri onlara ne gibi bir avantaj sağlayacağı sorusuna Akil, Coca Cola şirketinin CEO’sunun bir Türk olduğunu, bunun gibi daha birçok parlak görevlerde Türkçenin bir adım öne çıktığını ifade etti. Türkiye’ye yapılan yatırımların ölü yatırım olmayacağının altını çizen Akil, “Bir yabancı dil olarak Türkçe öğrenmek, buradaki arkadaşlara İngilizce ve Fransızca öğrenmekten daha çok fayda sağlayacaktır.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER