ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 13:25

Binlerce ırkçı Rusya’da göçmenlere karşı yürüdü


Rusya’da 4 Kasım Ulusal Birlik Günü’nde sokaklara çıkan ırkçı gruplar, göçmenlere karşı yürüdü. Dazlak gruplara göre, büyük çoğunluğu eski Sovyet ülkelerinden gelen göçmenler suç oranlarının artmasına neden oluyor ve ucuz iş gücü nedeni ile yerli halkın işlerini elinden alıyor.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2005’de Sovyet döneminde kutlanan 7 Kasım 1917 Bolşevik Devrimi yıl dönümü törenleri yerine 4 Kasım Ulusal Birlik Günü’nü bayram ilan etti.

Kızıl Meydan’da heykelleri bulunan Kuzma Minin ve Dmitri Pojarskiy liderliğindeki halk milisleri 4 Kasım 1612'de Rusya'yı Polonya'nın işgalinden kurtarmıştı. Kızıl Meydan başta olmak üzere büyük kentlerde resmi olarak da “Ulusal Birlik Günü” kutlanıyor. Bu yıl ülke genelinde Ulusal Birlik Günü kapsamında 500’ün üzerinde etkinlik düzenleniyor.

Rusya’nın başkenti Moskova ve St. Petersburg kentleri başta olmak üzere ona yakın şehirde ırkçı gruplar “Rus Yürüyüşü” adlı gösteri gerçekleştirdi.

Moskova’da toplanan ırkçı gruplar, Rusya İmparatorluğu bayrağı, ırkçı dövizler ve sembollerle yürüyüşe geçti. Irkçı grupların taşıdığı “Gençler toleransa karşı” yazılı döviz ise dikkat çekti. Rusya Ortodoks kilisesinden aşırı Hristiyan gruplar da gösterilere destek verdi.

Polis ırkçı grupların taktıkları maskeleri çıkarmamaları üzere Oktyabrskoye metro istasyonunda 5 kişiyi gözaltına aldı. Eylemciler sorgulanmak üzere Şçukino polis merkezine götürüldü. Polis izinli gösteride atılan slogan ve pankartlara herhangi bir müdahalede bulunmadı.

Yoğun yağmur nedeni ile beklenen katılım olmazken, toplam 8-10 bin kişinin gösterilerde yer aldığı belirtiliyor. Interfax’a konuşan Rus ulusal hareket lideri Dmitri Dyomuşkin yürüyüşe 20 bin kişinin katıldığını iddia etti. Eski Sovyet ülkelerinden gelen göçmenlere vize uygulanmasını isteyen Dyomuşkin, Rusya Federasyonu’nda Rus kökenli vatandaşlara ayrıcalık verilmesini istiyor.

Moskova’nın Biryulyovo bölgesinde Kafkas kökenli bir kişinin Rus vatandaşını 3 hafta önce bıçaklayarak öldürmesi üzerine ırkçı gruplar gösteri yapmış, iş yerleri ve göçmenlerin çalıştığı pazarı kırıp dökmüştü. Sonrasında da göçmenlere yönelik operasyonlar başlatılmış, kaçak olarak çalıştıkları tespit edilen on binlerce göçmen sınır dışı edilmişti. Bölgede bulunan Türk şirketlerinin de iş yaptığı büyük hal ise kapatılmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER