ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 00:27

Binlerce insanın katili Fransa cezayı kesti!

Binlerce insanın katili Fransa cezayı kesti!

1994 yılında dünya tarihinin en acımasız soykırım vakalarından birine tanıklık olan Ruanda'da ilk ceza verildi. Tarihin cilvesine bakın ki katliamı başlatan ülke cezayı verende aynı ülke...


Ruanda'da Hutu ve Tutsi etnik grupları arasındaki çatışmalarda soykırımla suçlananlardan eski yüzbaşı Pascal Simbikangwa, 25 yıl hapse mahkum edildi.

Paris Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar uruşmasında, Simbikangwa, 1994'de Hutular ve Tutsiler arasında yaşanan ve 800 binden fazla kişinin ölümüne neden olan olaylarda, insanlığa karşı suç işlemekten ve soykırım yapmaktan suçlu bulunarak, 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Paris'te ilk kez açılan Ruanda soykırımına ilişkin davada, Simbikangwa'ya verilen cezayla Fransa'da, soykırımla ilgili ilk mahkumiyet kararı da çıkmış oldu.

Savcılık, Simbikangwa hakkında daha önce ömür boyu hapis cezası isteminde bulunmuştu.

Eski yüzbaşı olan Simbikangwa, daha önceki duruşmalarda, soykırımdaki rolünün önemsiz olduğunu iddia ederken, gizli servisin 3 numaralı ismi olduğu yolundaki suçlamaları da reddetmiş ve ''kendisinin emirlere uymak zorunda bırakılan sıradan bir kamu görevlisi olduğunu'' ileri sürmüştü.

Yüzbaşı Simbikangwa, iddianamede Hutu gruplarını silahlandırmak, insanlık suçu işlemek ve soykırıma destek vermekle suçlanıyordu.

Fransa'nın deniz aşırı toprakları Mayotte'te 2008'de sahte evrak bulundurmaktan tutuklanan 54 yaşındaki Simbikangwa, o tarihten itibaren La Reunion Adası'nda tutuluyordu.

1994'de dönemin Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'nın, uçağının düşürülmesi sonucu ölümünün ardından Hutular, olaydan Tutsileri sorumlu tutmuş ve Simbikangwa da azınlıktaki Tutsilere karşı saldırı başlatan grupların başında yer almıştı.

Ruanda Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'nın öldürülmesi, 100 gün süren soykırımın başlangıcı kabul edilmişti.

RUANDA'DA SOYKIRIMIN TARİHÇESİ

Ruanda Soykırımı, Ruanda'da 1994 yılında yaklaşık yüz gün içinde 800.000 Tutsi ve ılımlı Hutu'nun, aşırı uç Hutular (Interahamwe) tarafından öldürülmesi olayıdır. Katliam, Tutsi destekli isyancı Ruanda Vatansever Cephesi lideri Paul Kegame'ye bağlı güçlerce, Hutu ağırlıklı hükümetin düşürülmesi ile son buldu. Ardından yönetimden güç alan Tutsilerin öç bahanesiyle saldırması sonucu yüzbinlerce Hutu, komşu Zaire'ye (Kongo Cumhuriyetine) sığındı. Fransa, soykırımı gerçekleştiren Hutu hükümetinin o dönem içerisinde en yakın dostu ve destekçisi olması sebebiyle Ruanda Soykırımı'ndan en fazla sorumlu tutulan ülkedir.

EDİTÖR NOTU: KONU İLE ALAKALI HOTEL RUANDA ADLI SİNEMA FİLMİNİN İZLENİLMESİ TAVSİYE EDİLİR. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER