ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mayıs 2014 Cuma 21:22

Bingazi'de çatışmalar

Bingazide çatışmalar

Libya'nın Bingazi kentinde orduya bağlı Ra'fallah es-Sehati Tugayı ile emekli General Halife Haftar'ın liderliğindeki birlikler arasında çıkan çatışmada ölü sayısı 7'ye yükseldi, 65 kişi yaralandı.


Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, çatışmaların yaşandığı bölgedeki El-Merc Hastanesi'ne 3 ölü, 43 yaralı, El-Ebyar Hastanesi'ne ise 4 ölü, 22 yaralı getirildi.

Libya geçici Başbakanı Abdullah es-Sini, düzenlediği basın toplantısında, "Askeri araçların Bingazi'ye girişi, 17 Şubat devrimine darbedir" dedi.

Devrimci birlikleri iradeli olmaya ve Genelkurmay Başkanlığı'nın talimatlarına göre hareket etmeye çağıran Sini, askeri araçların tehdit oluşturacak güç olmadığını söyledi.

Talimat dışı sadece bir uçağın havalandığını ifade eden Sini, Bingazi sakinlerine sükunet ve meşruiyet çağrısında bulundu.

Haftar'a bağlı birlikler, Ra'fallah es-Sehati Tugayı'nın mevzilerine saldırmış, olayda 1 kişinin öldüğü, 16 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

İslami eğilimli Libyalı devrimcilerden oluşan Ra'fallah es-Sehati Tugayı, 17 Şubat 2011'de Muammer Kaddafi'nin devrilmesiyle sonuçlanan olaylarda ordu birlikleriyle çatışmaya girmiş ancak Kaddafi'nin devrilmesinin ardından oluşturulan Genelkurmay Başkanlığına bağlanarak orduya katılmıştı.

Emekli General Halife Haftar ise 14 Şubat 2014'te televizyon ekranlarından yaptığı açıklamada, askeri ve hayati öneme sahip noktaların ele geçirildiğini, Milli Genel Kongre'nin de çalışmalarının durdurulduğunu açıklamıştı. Ancak dönemin Başbakanı Ali Zeydan, söz konusu durumu "başarısız bir darbe girişimi" şeklinde nitelendirmişti. Olayın ardından Haftar hakkında gözaltı kararı çıkarılmış ancak bu karar uygulanmamıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER