ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2014 Pazar 01:24

Bin 350 eve baskın düzenlendi

Bin 350 eve baskın düzenlendi

İsrail askerlerinin, kayıp 3 Yahudi yerleşimcinin bulunması için Batı Şeria'da düzenlediği operasyonlar kapsamında son 9 günde 340 Filistinlinin gözaltına alındığı ve bin 350 evin arandığı bildirildi.İsrail ordu sözcüsü Peter Lerner tarafından yapılan açıklamada, kayıp 3 Yahudi gencin bulunması için Batı Şeria'da gerçekleştirilen baskınlarda gözaltına alınan 340 Filistinliden 250'sinin Hamas hareketi mensubu olduğu ve aynı kapsamda Filistinlilere ait bin 350 evde kanun kaçağı ve silah da arandığı belirtildi.

Açıklamada, Batı Şeria'da Hamas'a ait 45 değişik tesisin imha edildiği de aktarıldı.

İsrail yönetimi, 12 Haziran'da Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan 3 Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bundan Filistin yönetiminin sorumlu olduğunu öne sürmüştü. Bu kişilerin bulunması için İsrail Parlamentosu, orduya operasyon yapma dahil geniş yetkiler vermişti.

İsrail ordu birlikleri de o tarihten bu yana Batı Şeria'da baskınlar düzenleyip, aralarında Filistin Meclis Başkanı Aziz Duveyk, milletvekilleri, eski bakanlar ve Hamas üyelerinin de bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına almıştı. Ayrıca Gazze'ye hava saldırıları da düzenlemişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER