ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 15:47

Bilim dünyası Schavan’ın güvenirliğini tartışıyor


Almanya Federal Eğitim ve Bilim Bakanı Annette Schavan’ın doktorluk unvanının elinden alınmasıyla birlikte, bilim dünyasından bakanın ne kadar güvenilir olduğuyla ilgili tartışmalar gündeme geldi.

Alman Yüksek Okul Birliği Başkanı Bernhard Kempen, Bakan Schavan’ın bu durumda görevinden istifa etmesinin ‘doğru bir sonuç’ olacağını söyledi. Yüksek Okullar Avukatı Christian Birnbaum ise alınan doktorluk unvanının dava sonucu tekrar kazanıldığının bu zamana kadar hiç görülmediğini belirtti. Düsseldorf İdare Mahkemesi'nde açılacak davanın 6 ila 9 aya kadar sürebileceği belirtiliyor.

Parti araştırmacısı Gerd Langguth, Schavan’ın şu anda bir ‘güvenilirlik tuzağında’ bulunduğunu iddia ederek, “Zarar gören ‘güvenirlik’, başbakan için de büyük bir sorun teşkil edecek. Merkel, bakanının istifa etmesi için kendisine rica edecek gibi görünüyor.” ifadelerini kullandı.

Humboldt Vakfı Başkanı Helmut Schwarz ise bir bakanın sergilediği çalışmaların değerlendirilmesi gerektiğine değindi ve bu durumda istifa etmesini gerektirecek bir nedenin bulunmadığını açıkladı. Bu akşam Berlin’e dönecek olan Schavan’ın, konuyla ilgili destek gördüğü Başbakan Merkel ile ayrıntılı görüşmeler yapması bekleniyor. Schavan son olarak, “Düsseldorf Üniversitesi’nin verdiği kararı kabul etmiyorum ve bu karara karşı dava açacağım” diyerek makamında oturmaya devam edeceğini açıklamıştı.

KRV SCHAVAN’A HALEF ARIYOR

Bakan Schavan’ın doktorluk unvanının iptal edilmesinden sonra Kuzey Ren Vestfalya’nın (KRV) Hıristiyan Demokratik Birlik (CDU) partisi teşkilatında hareketli günler başladı. Bakanın istifası durumunda CDU’lular yerine gelecek isimin belirlenmesinde etkili olmak istiyor. Federal Eğitim Bakanlığı makamına adı geçen güçlü isimlerden Aşağı Saksonya eski Başbakanı David McAllister’in eğitimci olmayan yönü ile eyaletinin federal koalisyonda temsillerinin yeterli olduğu düşünülüyor. KRV’nin koalisyon hükümetinde temsilinin çok zayıf olmasının yanı sıra CDU’nun güçlü ve bakanlık tecrübeli ismi Armin Laschet’in o makama daha yakın olduğu öne sürülüyor. Laschet’in hem federal bazda CDU ikinci başkanlığı makamında oturuyor olması hem de Aachen Teknik Üniversitesi’nde (RWTH) hala dersler verdiği nazara verilerek bu makama daha yakın olduğuna dikkat çekiliyor. Laschet’in yanı sıra yine KRV’den federal milletvekili olan Düren’li Thomas Rachel’in de ismi geçiyor. Parti içinde KRV Yaşlılar Birliği Başkanı Leonhard Kuckardt, "Schavan istifa edecek olursa yerine konuyu bilen biri gelmeli. En uygunu meclis sözcüsü olur." diyerek adres gösterdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER