ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 16:58

'Bilgisayarın babası' için yıldönümü kartpostalı basıldı


Bilgisayarın mucitlerinden biri olarak bilinen Bulgar asıllı John Atanasoff için Sofya'da karptostal basıldı.

Atanasov'un 110. doğum yıldönümü vesilesiyle gerçekleşen olay için Bulgaristan'a mucidin oğlu John Atanasov ailesiyle birlikte geldi. Mucit için ikinci kez basılan kartpostallar koleksiyoncular için 693 adet basıldı.

Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Yardımcısı Georgi Todorov, Atanasov ile birlikte mührünü vurdukları ilk kartpostalı misafirine hediye etti.

Yıldönümü vesilesiyle Sofya Postanesi'nde John Atanasoff için müze sergisi de açıldı. Sergide dünyada üretilen ilk dikey bilgisayar ve ilk elektronik hesap makinası da yer alıyor.

Atanasoff, müze için babasıyla çektirilen siyah beyaz iki çok değerli fotoğrafını hediye etti.
Atanasoff ayrıca ev sahiplerine babasının bürosunda duran abaküsü (sayı boncuğu) de armağan etti. Müzede ayrıca Atanasoff'un dünyada iki tane olan ve biri Beyaz Saray'da bulunan portre resmi de bulunuyor.

Bilgisayarın mucidi olarak tanınan John Atanasoff, 1903 yılında Amerika'da doğdu.
Atanasoff, 1930 yılında ilk elektronik dijital bilgisayarın prototipini ABC((Atanasov–Berry Computer) geliştirdi. İkinci Dünya Savaşı esnasında durdurulan proje, daha sonra Amerikalı John Mauchly ve John Eckert tarafından ENIAC bilgisayarı olarak tescil edilince mahkeme süreci başladı. 7 yıl süren mahkeme süreci sonrası ENIAC'ın çalışma prensipleri aslında Atanasoff'un icadı sonucu meydana geldiği ispatlandı.

Bulgaristan'a iki kez gelerek doğduğu toprakları gezen Atanasov, 1995'te Amerika'da hayata gözlerini yumdu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER