ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 23:50

Beyrut'taki Fransız Büyükelçiliği önünde eylem


Bir grup eylemci, terör suçlamasıyla Fransa'da tutuklu bulunan Abdullah'ın serbest bırakılması için Fransa'nın Beyrut Büyükelçiliği önünde gösteri düzenledi.

George Abdullah'ın serbest bırakılması için yürütülen uluslararası kampanyanın üyelerinin düzenlediği gösteri yoğun güvenlik önlemleri altında yapıldı.

Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbel'in de kısa bir süreliğine katıldığı gösteride, Lübnan hükümeti Abdullah davasıyla ilgili sorumluluklarını yerine getirmeye çağrıldı.

Abdullah'ın kardeşi Joseph, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fransız yargısının kardeşinin duruşmasını ertelemesinin, 29 yıllık ''ağırdan alma'' sürecinden sonra şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Joseph, yarın toplanacak Lübnan hükümetini, Fransa'ya gidecek hukukçu ve bakanlardan oluşan bir heyet oluşturulması için karar almaya çağırdı.

Büyükelçilik önünde düzenlenen gösteride üzerinde ''George özgürlük'' yazılı balonlar uçuruldu. Göstericilerin telleri aşıp Büyükelçilik binasına girme çalışmasına ise Joseph Abdullah engel oldu.

Fransız yargısı bugün Abdullah'ın duruşmasını 28 Şubat'a ertelediğini açıklamıştı.

Lübnan Komünist Parti üyesi George Abdullah, 1984 yılında Batılı ve İsrailli diplomatlara suikast suçlamasıyla Fransa'da tutuklanmıştı. Abdullah'ın İsrail'in 1978'deki Lübnan işgali döneminde Filistinli direnişlilerle birlikte savaştığı belirtiliyor.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER