ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Mart 2017 Perşembe 09:09

Beyaz Saray'dan İran'a 'provokatif eylem' uyarısı

Beyaz Saraydan İrana provokatif eylem uyarısı

Beyaz Saray Sözcüsü Spicer, " (Hürmüz Boğazı'nda Amerikan keşif gemisinin İran botlarınca önlenmesi) Başkan (Trump) yaşanan olayın farkındadır ve bunun tolere edilmeyecek provokatif bir eylem olduğu noktasında nettir." dedi.


Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, hafta sonu Hürmüz Boğazı'nda Amerikan "USS Invincible" keşif gemisinin İran botlarınca önlenmesine ilişkin açıklamasında, "Başkan (Donald Trump) yaşanan olayın farkındadır ve bunun tolere edilmeyecek provokatif bir eylem olduğu noktasında nettir. Pentagon da buna ilişkin uygun adımları atmak için gelişmeleri izliyor." dedi.

Spicer, Beyaz Saray'daki günlük basın toplantısında İran botlarının engellediği Amerikan gemisinden Wikileaks'in sızdırdığı belgelere, Guantanamo'daki son durumdan Rusya ile ilgili tartışmalara kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulundu.

İran'ın engellediği Amerikan keşif gemisiyle ilgili soruya cevap veren Spicer, Tahran yönetimini hedef aldı ve ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) gerekli tedbirleri alacağına işaret etti.

"Başkan (Donald Trump) yaşanan olayın farkındadır ve bunun tolere edilmeyecek provokatif bir eylem olduğu noktasında nettir. Pentagon da buna ilişkin uygun adımları atmak için gelişmeleri izliyor." şeklinde konuşan Spicer, konunun yakın takipçisi olduklarını ifade etti.

Sızdırılan CIA belgeleri
Spicer, Wikileaks'in yayınlamaya başladığı belgelerle ilgili yorumunda, "Bu belgelerin orijinal olup olmadığını teyit edemem, ancak biliyorsunuz bunların hepsi önceki yönetim (Barack Obama) döneminde oldu." ifadelerini kullandı.

"Bu sızıntılar ülkemizin, güvenliğimizin ve huzurumuzun altını oyuyor." diyen Spicer, ortaya dökülen bilgi ve belgelerin Amerikan ulusal istihbarat ve ulusal güvenliğini doğrudan ilgilendirebilecek hassas unsurlar olduğuna dikkat çekti.

Trump-Rusya irtibatı
Trump'ın yakın ekibinin seçim kampanyası döneminde Rusya ile irtibatlı olup olmadığına ilişkin tartışmalarla ilgili bir soru üzerine Beyaz Saray Sözcüsü, "Şimdiye kadar istihbarat topluluğu böyle bir irtibatın olduğuna dair tek bir somut delil ortaya koymadı. Ancak medyada birbirinin tekrarı bir sürü yalan haberi görmeye devam ediyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Spicer, eski Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper'ın "Somut delil bulamadık" açıklaması yaptığını hatırlatarak "medyanın konuyu suistimal etmeye çalıştığını" savundu.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER