ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Eylül 2014 Salı 13:32

Beyaz Saray'da güvenlik skandalı

Beyaz Sarayda güvenlik skandalı

Beyaz Saray'ın önündeki parmaklıkları aşarak içeri giren Omar Gonzalez'in bir ajanı da atlatarak Doğu Salonu'na kadar sızdığı ileri sürüldü.


ABD Federal güvenlik görevlileri, parmaklıkları aşıp 64 metre uzunluğundaki ön bahçeden koşarak içeri giren Gonzalez'in, sarayın girişinde bir gizli servis üyesini geçmeyi başardığını, seremonilerin yapıldığı Doğu Salonu'na kadar ulaştığı bilgisini paylaştı.

Federal görevlik yetkilileri, Gonzalez'in Yeşil Salon'a girmeye çalışırken etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Beyaz Saray'daki güvenlik açığıyla ilgili araştırma yapan Kongre'deki alt komitenin başkanı Utah milletvekili Jason Chaffetz de, soruşturma sırasında bu bilgilerin kendisine iletildiğini söyledi.

KOMİSYONA HESAP VERECEK

ABD Gizli Servi Direktörü Julia Pierson'ın Gonzalez'in Beyaz Saray'ın içine kadar sızmasıyla ilgili bugün ABD İçişleri Komisyonu'na ifade vereceği belirtildi. Pierson'ın Beyaz Saray'ın güvenliğiyle ilgili zor sorularla karşılaşacağı ve ter dökeceği belirtiliyor.

ABD iki hafta önce, ABD Başkanı Barack Obama ve ailesinin içeride olmadığı sırada Gonzalez'in, Beyaz Saray önündeki çitleri aştıktan sonra sarayın girişinde etkisiz hale getirildiğini duyurmuştu.

Dünyanın en iyi korunan yönetim makamı olarak gösterilen Beyaz Saray'da bu olayın yaşanması ülkede de oldukça tartışılmıştı.

AJAN SAYISI ARTIRILMIŞTI

Olayın ardından güvenlik açığı olup olmadığı tartışmaları yapılırken, Beyaz Saray'ın etrafında devriye gezen Gizli Servis birimlerinin sayısı artırılmıştı.

Geçen hafta hakim karşısına çıkarılan, Irak savaşındaki hizmetleri nedeniyle madalyayla onurlandırılan 42 yaşındaki Gonzalez ise tutuklanmıştı.

Gonzalez'in aracında 2 balta, 1 pala ve 800 mermi bulunmuştu.

OBAMA GİZLİ SERVİSE SAHİP ÇIKMIŞTI

ABD Başkanı Barack Obama, geçen hafta Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, Gizli Servis'in çalışmalarından memnun olduğunu belirterek, "Ben ve ailem için yaptıkları fedakarlıklardan dolayı onlara teşekkür ediyorum" demişti.

(NTV)

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER