ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 21:39

Beyaz Saray, Mısır’daki müdahaleyi güçlü bir şekilde kınadı


ABD yönetimi, Mısır'da göstericilere karşı uygulanan şiddeti kınadı, bunun istikrara katkı sağlamayacağını belirti.

Başkan Barack Obama adına yapılan açıklamada Mısır’da devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarlarına karşı güvenlik güçlerinin yaptığı müdahaleyi eleştirerek, ‘‘Şiddet, demokrasi ve istikrarı güçlendirmez.’’ denildi.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest yaptığı açıklamada, ‘‘Amerika Birleşik Devletleri Mısır’da protestoculara karşı uygulanan şiddeti güçlü bir şekilde kınıyor.’’ ifadelerini kullandı.

Sözcü Earnest, ABD hükümetinin Mısır’a yıllık yaptığı 1.3 milyar dolarlık yardımı da gözden geçirmeye devam ettiğini bildirdi. Sözcü ayrıca ABD’nin Mısır’da ilan edilen olağanüstü hal uygulamasına da ‘‘güçlü bir şekilde karşı’’ ifadelerini kullandı.

Ordu’nun ve geçici hükümetin Mısır’da demokratik dönüşüm yolunda vermiş olduğu sözleri hatırlatan Sözcü Earnest, ‘‘Biz bu sözlerin tutulmasını teşvik ediyoruz.’’ diye konuştu.

OBAMA GOLF OYNUYOR

Massachusetts eyaletinde tatil yapan Başkan Obama’nın bu sabah Mısır’daki son gelişmeler hakkında bilgilendirildiğini aktaran Sözcü, Başkan’ın güne golf oynayarak başladığını dile getirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER