ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 18:06

Berlin'de mahkeme isyan etti


Almanya’da on binlerce dar gelirli, belediyelerin sosyal yardım veren bölümlerinde yaşanan bükokrasi nedeyle soluğu mahkemede alırken, sadece başkent Berlin’de on binleri bulan dava sayısı mahkemeyi isyan ettirdi.

Bu yıl itibariyle yaklaşık 29 bin davaya bakan Berlin Sosyal Mahkemesi, sosyal yardım dairelerindeki karmaşık ve bürokratik işlemler nedeniyle kendilerinin iş yükü altında ezildiklerini kaydetti. Mahkemenin 2005 yılından bu yana baktığı dava sayısı her yıl artıyor.

Hakim sayısını iki katına çıkarmasına rağmen davalara yetişemediklerini belirten mahkeme, işin içinden çıkılamaz hale gelindiğine dikkat çekti.

”MAHKEMEYİ KAPATIP BİR YIL BU DAVALARA BAKMAMIZ LAZIM”

DPA haber ajansına konuşan hakim Marcus Howe, iş yükünü şu cümleyle özetledi: "Bize gelen başvuruları karara bağlayabilmemiz için mahkemeyi bir yıl kapatıp sadece bunlarla uğraşmamız gerekiyor.”

Mahkemenin aynı zamanda basın sözcülüğünü yapan Howe, artan davaların üstesinden gelebilmek için hakim sayısını 70'e çıkardıklarını söyledi. Bir hakimin yılda ortalama 450 dosyayı karara bağladığını aktaran Howe, ancak bunun büyük bir iş mücadelesi olduğunun altını çizdi.

DAVALAR ORTALAMA 10 AY SÜRÜYOR

Davaların özellikle serbest meslek sahibi olup da yeterli kazancı olmayan ve bu nedenle sosyal yardım dairelerine başvuran kişiler, emeklilik maaşlarıyla geçinemeyenler ve aldığı maaş yeterli olmayıp da ilave yardım için başvuranlardan geldiğini ifade etti. 44 yaşındaki hukukçu, "Bir dava ortalama 10 ay sürüyor." şeklinde konuştu.

Howe’ye göre en büyük sorun da sosyal yardım daireleri tarafından verilecek maddi yardımların hesaplanmasında çıkıyor. Yardım alanlar en çok yanlış hesap yapıldığından şikayet edip mahkemeye başvuruyor.

HARTZ IV’E ZAM GELİYOR

Mahkeme ayrıca Hartz IV uygulamasının başlatılmasından bu yana kanunun 50 kere değiştiğine ve bu yıl başından itibaren de yeni değişikliklerin olacağına işaret etti.

Buna göre, gelecek aydan itibaren yardımlar yetişkinler için kişi başına 374 Euro’dan 382′i Euro’ya çıkartılacak. Almanya’da yaklaşık 6 milyon kişi sosyal yardımla geçiniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER