ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 18:36

Berlin Türk Cemaati, Almanyalı Türkler için TBMM’nin kapısını çaldı


Berlin Türk Cemaati (TGB), Türkiye’deki yeni anayasa çalışmaları kapsamında TBMM’ye Almanyalı Türkleri ilgilendiren konularla ilgili teklif sundu. Berlin Türk Cemaati Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yılmaz yayınladığı basın bildirisinde, çifte vatandaşlık, Mavi Kart, pasaport harçları, Türk gençlerine Türkiye’de üniversite yolunun açılması ile ilgili tekliflerini sıraladı.

Teklifinde ilk sırayı çifte vatandaşlığa veren TGB şu ifadelere yer verdi: “2000 yılından sonra Alman vatandaşlığına geçen Türkler Türk vatandaşlığından çıkarılmakta ve Mavi Kart sahibi yapılmaktadır. Oysaki Almanya’da yaşayan 52 ayrı ülke vatandaşları, devletlerinin onları vatandaşlıktan çıkarmadığı veya başvuru dilekçelerini yıllarca cevaplamayıp sürüncemede bıraktığı için Almanya’da çifte vatandaşlık hakkı kazanmaktadırlar. Yeni Anayasa çalışmalarının yapıldığı şu günlerde Almanya’daki insanımızın çifte vatandaşlık hususunda önünü açacak anayasal düzenlemenin kalıcı olarak yani anayasada yer almasını arzu etmekte ve gereğinin yapılmasını rica etmekteyiz.”

Yurtdışından borçlanma ile emekli olmanın Almanyalı Türkler için oldukça cazip bir emeklilik imkanı olduğu hatırlatılan bildiride, “Şu ana kadar 400 bin kişinin emekli olduğu bu imkanın Mavi kart sahiplerine de genişletilmesi gerekmektedir. Çünkü; Avrupa’da artan ekonomik kriz insanımızın bu kanaldan emekli olma arzusunu artırmaktadır” denildi. Mavi Kart sahiplerinin bu taleplerini Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geri çevirmiş olsa da, mahkemelerin emsal teşkil eden çok sayıda kararla Mavi Kart sahipleri lehine aynen normal Türk vatandaşı gibi yurtdışı borçlanması yapıp emekli olmasının önünü açtığını kaydeden TGB, olayın net çözümü için yasaya “mavi kart sahipleri de yurtdışı borçlanma yaparak emekli olabilir.” şeklinde bir madde eklenmesini istedi.

TBMM’den yüksek pasaport harçlarının makul seviyeye çekilmesini de talep eden TGB, tüm kurumların malumudur ki daha önce 162 Euro olan pasaport harçları 2013 yılı itibarıyla 211 Euro’ya çıkarılmıştır. Pasaport harçlarının İspanya'da 25, Almanya'da 59, (ki Almanların öğrenci, işsiz, sosyal yardımla geçinenler vb. kişilere uyguladığı daha düşük veya bedelsiz tarifelerde vardır) Yunanistan'da ise 84 Euro.” ifadelerini kullandı.

Almanya’da meslek eğitimi almış Türk gençlerinin Abitur ve Fach Abitur şartı aranmaksızın Türkiye’deki üniversitelere kayıt yaptırabilmelerinin önünün açılması gerektiğine de işaret eden TGB, Almanya’daki Türk gençlerinin Türkiye’deki üniversitelere kayıt yaptırmak istediklerinde kendilerinden Abitur – Fachabitur şartı arandığını, halbuki Almanya’da Meslek eğitimi almış gençlerin on yıllık ilk ve ortaöğretim sonunda iki veya üç yıl da hem okuyup hem çalışmak suretiyle toplamda 12 -13 yıl okumuş olarak meslek sahibi olduklarını hatırlattı. Bu sebeple Almanya’da 12 veya 13 yıl okumak suretiyle meslek sahibi olan bu gençlere ilgili yasalar ve Yüksek Öğrenim Kurumu kanunlarında gerekli değişiklikler yapılarak Türkiye’deki üniversitelere kayıt yaptırabilme fırsatı tanınması gerektiğini kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER