ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 12:05

Berdimuhamedov, Kazakistan’ı ziyaret edecek

Berdimuhamedov, Kazakistanı ziyaret edecek


Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in daveti üzerine bu ülkeyi ziyaret edecek. Berdimuhamedov’un Astana ziyareti, 10-11 Mayıs günlerinde gerçekleşecek.

Bakanlar Kurulu toplantısında söz konusu ziyarete ilişkin konular değerlendirildi. Türkmen liderin Kazakistan ziyaretinde ikili anlaşmaların imzalanacağı belirtildi. Bakanlar Kurulu’nda yapılan açıklamada, Türkmenistan ile Kazakistan ilişkilerinin eşitlik ve karşılıklı işbirliği ortamında devam ettiği vurgulandı.

Ayrıca, ziyaret kapsamında iki ülke devlet başkanlarının katılımıyla iki ülkeyi biri birine bağlayan Kuzey-Güney Demiryolu hattının açılışı gerçekleştirilecek.
Türkmenistan’ın Kazakistan ve İran ile ortaklaşa inşa ettiği bu demiryolu hattı, bölge ülkelerini de yakından ilgilendiriyor.

Sözkonusu projede, Türk şirketinin de önemli katkısı oldu. Kazakistan ile Türkmenistan’ın İran üzerinden Basra Körfezine taşıyacak projede, Nata Holding iştiraklerinden Net Yapı da yer aldı. Türk şirketi, Türkmenistan'da çölün ortasında şantiye kurarak 9 ayda, 27 kilometrelik demiryolu hattını tamamladı. Bu hatla, Türkmenistan ile Kazakistan’ın birbirine bağladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER