ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Aralık 2013 Cumartesi 11:57

Berdimuhamedov, Birleşik Arap Emirlikleri'ne gidiyor

Berdimuhamedov, Birleşik Arap Emirliklerine gidiyor


Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife Bin Zayed El Nahyan'ın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Türkmen basınına göre, Devlet Başkanı Berdimuhamedov, 9-10 Aralık 2013 tarihlerinde Abu Dabi ve Dubai'de temaslarda bulunacak. Bu ziyarette iki ülke ilişkilerini daha da geliştirmek amacıyla bir dizi anlaşmalara imza atılması bekleniyor.

Ayrıca, Berdimuhamedov'un ziyareti öncesinde BAE'de Türkmenistan Kültür Günleri etkinlikleri düzenlenecek.
1995 yılında diplomatik ilişkilerin kurulmasıyla birlikte Türkmenistan ile BAE arasında bugüne kadar çeşitli alanda 28 anlaşma imzalandı.

BAE tarafının bilgilerine göre, geçen sene ülkeler arasındaki dış ticaret hacmi 1 milyar dolara yaklaştı. BAE şirketleri Türkmenistan'da genellikle enerji sektöründe faaliyet gösteriyor. Dragon Oil şirketi Türkmenistan'da 1999 yılından beri Hazar Denizi kıyısında ürün paylaşımı anlaşması kapsamında petrol üretimi yapıyor. Bu şirket, Türkmenistan'daki en büyük yatırım yapan yabancı şirketlerin başında geliyor. Diğer BAE şirketi Petrofac ise 2003 yılında 4 milyar dolar tutarında Türkmenistan'ın en büyük doğalgaz sahası Galkınış yatağında doğalgaz tesisi inşa etti.

Bu arada, BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife Bin Zayed El Nahyan, bu yıl içerisinde Türkmenistan'ı Şubat ayında ziyaret etmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER