ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 21:26

Belıyd'a düzenlenen suikasti kınadı


Tunus'taki Ensaru'ş Şeria hareketi, muhalif lider Şükri Belıyd'a düzenlenen suikastla ilişkilendirilmelerini kınadı.

Selefi, Ensaru'ş Şeria hareketinin genel koordinatörü İbrahim et-Tunusi, ''Hareketimizin Şükri Belıyd suikastıyla uzaktan yakından ilgisi yoktur'' dedi.

AA muhabirine konuşan Tunusi, ''Hareket olarak ikna olduğumuz davranışları sergilediğimizde bunu üstleniriz. Fakat bu olayla bir ilgimiz yok. Tunus 'davet' toprağıdır, 'cihad' toprağı değil. Nahda hareketi hükümete geldikten sonra 14 mensubumuz öldürüldü ve yüzlerce kişi hapse girdi. Buna rağmen benzeri şiddet eğilimleri göstermedik. Hikmetle davrandık'' diye konuştu.

Suikastla ilgili ''Fransız istihbaratı ve müttefiki olan Tunus'taki siyasi hareketler, Tunus'u kaosa sürüklemek istiyor'' iddiasında bulunan Tunusi şöyle devam etti:

''Tunus'taki hemen tüm siyasi partiler bizi suçluyor, Nahda dahil böyle yapıyorlar. Ancak düşüncemiz şöyle, Fransa, Nahda hareketi hükümete geldikten sonra Tunus'taki ayrıcalıklarını kaybetmeye başladı. Cezayir'de İslamcılar yönetime geldiğinde yaptıklarını burada da yaptılar, evliya türbelerine yapılan saldırılardan da Fransa sorumludur. Tunus'u kaosa sürükleyerek ayrıcalıklarını yeniden edinmek istiyorlar''

Tunus'ta muhalefette bulunan Demokrat Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükri Belıyd, dün sabah evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti. Belıyd yarın toprağa verilecek.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER