ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 10:26

"Belene Nükleer Santrali'ni yeniden başlatabiliriz"


Bulgaristan'ın yeni Başbakanı Plamen Oreşarski, güven oyu aldıktan sonraki ilk televizyon demecinde Belene Nükleer Santrali'nin inşaatına devam edebilme ihtimalinin olduğunu açıkladı.

Bulgar Milli Televizyonu'na konuşan Oreşarski, Belene'ye siyaset olarak değil, bir ekonomi unsuru olarak baktığını belirtti. Santralin verimlilik oranının tekrar gözden geçirileceğini kaydeden Oreşarski, uygun bulunduğu takdirde inşaatına devam edileceğini söyledi.

Başbakan, birkaç haftaya kadar enerji uzmanlarının ülkedeki enerji dağılımının dengelenmesi konusunda plan hazırlayacağını belirterek, "Eski analiz sonuçlarını, elektrik kullanma değişim analizlerini ve santral hakkında açılan dava sonuçlarını gördüğümde argümanlı bir şekilde parlamentoya teklif sunacağım." dedi.

GERB hükümeti, Rus Atomstroy tarafından yapılması için anlaşması olan Belene Nükleer Santrali'ni durdurulmasına karar vermişti. Mart 2012’de dördüncü kez durdurulan santralin geleceği meçhuliyetini koruyor. 27 Ocak'da yapılan referandumda ise halkın yüzde 60′a yakını “evet” diyerek santralin yapılmasını istemiş, fakat katılım oranı yüzde 20′'lerde kalmasından dolayı sonuç geçersiz sayılmıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER