ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 16:49

Belediye başkanı, başörtülü kadını binadan çıkardı


Fransa’nın başkenti Paris’in kuzeyinde yer Montsoult'da, Belediye Başkanı Jean-Claude Boistard, başörtülü bir kadının binaya girişine izin vermedi.

Geçtiğimiz hafta meydana gelen olayda belediye başkanı, resmi işlemleri için belediyede hazır bulunan kadının başörtüsünü çıkarmasını istedi. Boistard, belediyenin kamusal alan olduğunu iddia ederek bu alanda dini sembolün taşınamayacağını iddia etti.

ÖNCE FETVA VERDİ, SONRA DIŞARI ÇIKARDI

Kadının gözyaşlarına boğulduğu olayda Jean-Claude Boistard, üzgün olduğunu fakat yasaları uygulamak zorunda kaldığını vurgulayarak, "Ben Müslümanları ilk savunanlardanım. Kur'anı okudum. Siz okudunuz mu? Kur'an'da kadınların başörtüsü takmasıyla ilgili hiçbir ifade yok." dediği iddia edildi.

Ayrıca tartışma sonunda belediye başkanının gömleğinin altındaki haç işaretini göstererek, "Ben de Hristiyanım ama propaganda yapmamak için haç işaretini saklıyorum." dediği kaydedildi.

Fransa İslamofobi ile Mücadele Derneği (CCİF) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, belediye başkanını laiklik ilkesi ve yasaları bilmemekle suçladı. Ayrıca bildiride mecliste konuyla ilgili araştırma komisyonu kurulması çağrısında bulunuldu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER